El Kaide Davasında Alınan Kararlar Açıklandı

El Kaide Davasında Alınan Kararlar Açıklandı

İstanbul'da 15 ve 20 Kasım 2003 Tarihinde Meydana Gelen Saldırılara İlişkin Kararını Açıklayan Mahkeme Heyeti; 5 Sanık Hakkında 57 Kişinin Ölümü, 647 Kişinin Yaralanmasına Neden Olan Eylemleri Planlaması, Kaynak Sağlaması ve İştirak Etmesi Suçlarından Ölünceye Kadar Devam Etmek Üzere Ağırlaştırılmış Hapis Cezası Verdi.

El Kaide Davasında Alınan Kararlar Açıklandı

İstanbul'da 15 ve 20 Kasım 2003 tarihinde meydana gelen saldırılara ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti; 5 sanık hakkında 57 kişinin ölümü, 647 kişinin yaralanmasına neden olan eylemleri planlaması, kaynak sağlaması ve iştirak etmesi suçlarından ölünceye kadar devam etmek üzere ağırlaştırılmış hapis cezası verdi.

İstanbul'daki sinegoglar, İngiltere Başkonsolosluğu ve HSBC binasına düzenlenen bombalı saldırılarla ilgili görülen dava sonuçlandı. Yargılanan sanıklar hakkında kararı açıklayan mahkeme heyeti; Louai Sakka, Baki Yiğit, Fevzi Yitiz, Harun İlhan ve Yusuf Palat'a İstanbul'da İngiliz Konsolosluğu ile 2 sinegoga yönelik bombalı saldırılardan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti; Adnan Ersöz ve Osman Eken'e ise aynı suçlardan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi, ancak Adnan Ersöz ve Osman Eken'in duruşmadaki iyi halleri nedeniyle cezalarını müebbet hapis cezasına çevirdi.

Mahkeme heyeti, Hamet Obeysi'ye 'patlayıcı madde imali', 'örgüt üyeliği' ve 'evrakta sahtecilik'ten toplam 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Örgütün Konya sorumlusu olduğu iddia edilen Seyit Ertul'a ise, 'örgüt üyesi olmak' ve 'örgüt içerisindeki faaliyette bulunmak' suçlarından 18 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme; 29 sanığa 'örgüt üyeliği' suçundan 6 yıl 3 ay, 10 sanığa yardım ve yataklıktan 3 yıl 9 ay ceza verirken, 26 sanığın da beraatine karar verildi. Sanıklar kararın ardından salondan çıkarılırkan "Zalimler ve kafirler için yaşasın cehennem" sloganları attı.

(YM-AS-OK-Y)

Kaynak: İHA