Ekrar)

Ekrar)

Hakkari'de Faaliyet Gösteren Göz Nuru Kadın Evi Yetkilileri, Kendileri ile Görüşme Talebini Kabul Etmediğini Kaydettikleri Belediye Başkanı Metin Tekçe'ye Tepki Gösterdi.

Ekrar)

Hakkari'de faaliyet gösteren Göz Nuru Kadın Evi yetkilileri, kendileri ile görüşme talebini kabul etmediğini kaydettikleri Belediye Başkanı Metin Tekçe'ye tepki gösterdi.

Yaklaşık 7 ay önce Ayfer Koparan ve 6 arkadaşının girişimleri sonucu hizmete açılan ve şimdilerde bin 150 bayan üyeyi bünyesinde barındıran el sanatları merkezinde, yöresel kıyafetler üretiliyor. Bulvar Caddesi üzerinde bulunan Kahraman İş Merkezi 4. katında bulunan binada, bayanlar el sanatları ile aile bütçelerine katkıda bulunuyor. İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Göz Nuru Kadın Evi Sorumlusu Ayfer Koparan, Belediye Başkanı Metin Tekçe'nin görüşme tekliflerini reddettiğini söyleyerek, "Faaliyet gösterdiğimiz kadın evinde dar gelirli bayanlar, el sanatları üreterek aile bütçelerine katkıda bulunuyor. Birkaç ay önce 69 olan kadın üye sayımız kısa sürede bin 150'ye ulaştı. Bina kiramızın 200 YTL'sini valilik, 150 YTL'sini de Belediye Başkanlığı ödüyor. Birkaç üyemiz ile birlikte başkanlığı ziyaret ederek, kadınların içinde bulunduğu sorun ve sıkıntılar ile 3 aydır belediyenin vaat ettiği 150 YTL'yi almak için elimizdeki dilekçe ile belediyeye gittik. Görevliler bizi bir süre sekreterlikte bekletti. Sonra da Belediye Başkanı Metin Tekçe'nin bizimle görüşmek istemediğini söylediler. Elimizdeki dilekçeyi yırtarak belediyeden ayrıldık. Belediye kimsenin babasının malı değil, seçimle biri gelir, biri gider. Bu davranışı başkana yakıştıramadık. Başkanın işi olabilir ancak en azından 'gidip sonra gelsinler, kusura bakmasınlar, yoğunum' diyebilirdi. 'Ben kadınlarla görüşmek istemiyorum' demesi ve görevlilerin herkesin önünde bize bunu iletmesi gururumuzu incitmiştir. Kadın nerede olursa olsun kadındır. Kadına saygı çerçevesinde yol gösterilmesi gerekir" diye konuştu.

İHA muhabirinin telefonla görüştüğü Belediye Başkanı Metin Tekçe ise, "Göz Nuru Kadın Evin’den gelen bayanlar benimle görüşmek istediler. Ancak 5 ayrı randevum ile icralık olan belediyemiz ile ilgili çalışmalarımız mevcuttu. Ben bu kadar yoğunluk içersinde kadınları nasıl kabul etseydim. Kadınlara verecek kira paramız da yoktur, çünkü önceki gün bütün hisse ve personel maaşlarımıza icra konuldu. Randevuları olsaydı gelip rahatlıkla benimle görüşebilirlerdi. Birçok insan gelip benimle görüşüyor" dedi.

(FT-OK-OK-Y)