Ekrar)

Ekrar)

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Maliye Bakanlığı'nda Bazı Bilgilerin Sorgulanması Olayında Soruşturmanın Sürdüğünü, Soruşturma Tamamlandığında Kamuoyuna Bir Açıklama Yapılacağını Söyledi.

Ekrar)

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Maliye Bakanlığı'nda bazı bilgilerin sorgulanması olayında soruşturmanın sürdüğünü, soruşturma tamamlandığında kamuoyuna bir açıklama yapılacağını söyledi.

Çeşitli inceleme ve ziyaretçiler için Niğde'ye gelen Bakan Unakıtan, Birleşik Koyunlular (BİRKO) Tesisleri'nde karşılandı. Cuma namazını burada bulunan camide kılan Bakan Unakıtan, daha sonra yemeğe geçti. Yemekten sonra BİRKO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Mumcu, fabrika hakkında Bakan Unakıtan'a brifing verdi. Brifingin ardından Bakan Unakıtan'a plaket verildi. Plaketi alan Bakan Unakıtan, uzun yıllar önce 1976 yılında çalıştığı BİRKO'da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Çalıştığı döneme ait bir fotoğrafı kendisine verilen Bakan Unakıtan'ın eşi Ahsen Unakıtan fotoğrafa bakarak, "Hiç yaşlanmamışsınız bakanım" diye espri yaptı. Daha sonra BİRKO Tesisleri'ni gezen Bakan Unakıtan, Organize Sanayi Bölgesi'ne geçerek sanayici ve işadamları biraraya geldi. Bakan Unakıtan daha sonra Niğde Valiliği'ne geçti.

Niğde Valiliği'ni ziyaret eden Bakan Unakıtan'a Vali Gündüz Beder tarafından brifing verildi. Bakan Unakıtan daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Maliye Bakanlığı'nda bilgisayarlarda izinsiz sorgulama yapılması olayı ile ilgili sorusu üzerine, "Şu ana kadar bir takım yorumlar yapıldı. Ama eskisi gibi pek kalmadı. Bizim bilgisayar sisteminden bazı kimseler yetkileri olmadığı halde bazı bilgileri istemişler. Tabi bunlar hoş şeyler değil. Ama bu sistem zaafiyetinin olduğu anlamına gelmiyor. Bilgisayar sistemimiz çok güvenli. Hakikaten bizim iftihar ettiğimiz bir sisteme kavuştuk. Bütün denetim elemanları veya vergi dairesi müdürleri, belli yerlerin denetimleriyle ilgili veya yaptıkları işlerle ilgili bilgileri almak için sisteme girmektedirler. Ama izni olmayan kişilerin girmemesi lazım. İşte burada öyle birşey yapılmış. Görev dışı işler yapıldığı için Maliye olarak hassasız. Bir de geleneği olan bir bakanlığız. Biz de böyle şeyler pek affedilmez. Tabi olay kamuoyuna çok çeşitli şekillerde yansıdı. Bir sürü dedikodular yapıldı ama esas olarak bu işi yapan arkadaşlar hakkında soruşturma başlattık. Maliye müfettişlerimiz soruşturmayı yürütüyor. Soruşturma bitene kadar herhangi bir açıklama yapılmayacak. Çünkü soruşturmanın selameti söz konusu. Yazılı açıklama yaptım, 'benden duymadığınız hiçbir söze itibar etmeyin' dedim. Kulaktan dolma bilgilerle vatandaş yanlış bilgilendiriliyor. Soruşturma bitsin, konuyla ilgili bir açıklama kamuoyuna yapılacak. Bizler yaptığımız bütün işleri, topladığımız bütün vergileri, kamuoyuna açıklıyoruz. Açıklamada 'şöyle ceza verdik veya vermedik' diye soruşturması sonuçlandığında kesin bilgi vereceğiz. İnşallah en kısa sürede biter, ben de sizlerle paylaşırım" dedi.

Maliye Bakanı Unakıtan, Valilik ziyaretinin ardından Grand Otel'de Niğde Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve Niğde Esnaf ve Sanatkarları Odası üyeleri ile yemekli toplantıda biraraya geldi. Burada konuşan Bakan Unakıtan, Türkiye'nin gelişmesi ve büyümesi için ekonomik istikrarın çok önemli olduğunu belirterek, "Sürdürülebilir kalkınmayı devam ettirmek için enflasyonun düşürülmesi gerekmektedir. Buna paralel olarak da faiz oranları düşecektir. Küçük, orta ve büyük işletmeleri çok önemsiyoruz. Kobilerin gelişmesi için onlara destek sağlayacağız" şeklinde konuştu.

Ekonomisi güçlü olan ülkelerin dünyada daha aktif rol alabileceğinden bahseden Bakan Unakıtan, son 5 yıl içerisinde ekonominin sürekli gelişme gösterdiğini, bunun altında yatan nedenlerin ise sıkı para politikası, sıkı mali politika ve ülkeyi tek başına yöneten hükümetler olduğunu kaydetti. Bakan Unakıtan, konuşmasının sonunda, "Niğdeli bir bakanınız var. Bundan sonra beni Niğde'den bir bakan olarak düşünebilirsiniz" diye konuştu.

(TA-FM-OK-Y)

Kaynak: İHA