Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Sonuçları Açıklandı! EKPSS Nedir?
Haberler » Güncel » Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Sonuçları Açıklandı! EKPSS Nedir? - Haber

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Sonuçları Açıklandı! EKPSS Nedir?

EKPSS sınavı tercih süresinin bitimiyle gözler ÖSYM'nin sonuç açıklama sayfasına kilitlenmşti. EKPSS açıklandı!

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Sonuçları Açıklandı! EKPSS Nedir?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı olan EKPSS'nin yerleştirme sonuçları açıklandı!

EKPSS NEDİR?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı olan EKPSS, Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğe bağlıdır. Aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve ÖSYM arasında yapılan protokole göre yine ÖSYM'nin hazırlamış olduğu bir sınavdır.

EKPSS NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Tercih süresinin 29 Kasım ile 7 arasında devam ettiği EKPSS'nin sonuçları açıklaması için gözler ÖSYM'nin sayfasına kilitlendi. Adayların merakla beklediği yerleştirme sonuçları için resmi bir açıklama gelmedi ancak sonuçların 31 Aralık 2018 tarihinde açıklanması bekleniyor.

YERLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Adaylar, ortaöğretim, ön lisans ve lisans olarak değişen sınav gruplarına göre yerleştirilecek. Adaylar eğitim derecesinin en yüksek olduğu alanda alınan puan üzerinden yerleştirilecek. Kadrolara yerleşmede uygulanacak esaslar da belirlendi. İki adayın aynı puan üzerinden aynı kadroyu tercih etmesi halinde mezuniyet yılı dikkate alınacak.

ADAYLAR TERCİH SIRASINA GÖRE YERLEŞECEK

Diploma yılı da aynı olursa yaşı daha büyük olan kişiye kadro verilecek. Adayın geçerliliği devam eden bir EKPSS puanı bulunuyorsa eğitim derecesinin en yüksek olduğu puanlamaya göre yerleşecek. Adaylar, puanlarına ve tercih sıralamalarına göre açılan kadrolara yerleşecek.

Sınav Sonucunu Öğrenmek İçin Tıklayınız

Manşet

Haberler