Ekonomist İlkorur, "Bugünün Ekonomi Politikaları Yarının Ekonomisini Sakata Sokabilir"

Ekonomist İlkorur, "Bugünün Ekonomi Politikaları Yarının Ekonomisini Sakata Sokabilir"

Ekonomist Korkmaz İlkorur, Ekonominin Faiz ve Kura İndirgendiğini Kaydederek, Genel Ekonominin Sağlığına Bakılması Gerektiğini İfade Etti.

Ekonomist İlkorur,

Ekonomist Korkmaz İlkorur, ekonominin faiz ve kura indirgendiğine dikkat çekerek, "Ekonominin bıçak sınırları var. Onları yeterince ele almadığımız taktirde bugünü idare etmek için uyguladığımız ekonomik politikalar, yarın ekonominin genelini daha fazla sakata sokabilir" dedi.

CNBC-e'de Murat Birsel'in sunduğu Son Baskı programına katılarak ekonomide yaşanan dalgalanmayla ilgili soruları yanıtlayan Ekonomist Korkmaz İlkorur, "Ekonomiyle ilgili düşünceler tartışmaya açık. Piyasaları bu kadar serbest bırakacağımıza doları yönetmek yoğunluğunu tartışmalıyız. Piyasalara bakın. Merkez Bankası'nın reel sektör açıklamaları fiyatları yönetmeye yönelikti" diye konuştu.

Yüksek ve alçak fiyatlandırmalara bu tür müdahalelerin yapılabileceğini söyleyen İlkorur, efektif kurlarla piyasaların yönlendirilmeye çalışılması gerektiğini vurguladı. Piyasaları fazla yönetmeme durumunun konuşulması gerektiğini ifade eden İlkorur, piyasaların yasaklayıcı ve kısıtlayıcı olmaması gerektiğini kaydetti. "Bazı siyasi ve ekonomik tercihler ekonominin genelinin çıkarının aksine reel faizin çok yüksek olmasına aracı oluyor" diyen İlkorur, bunun tartışılması gerektiğini söyledi. Bilinen kuralların faize yönelik olduğunun altını çizen İlkorur, piyasalar müdahale etmemek için kuralların fazla abartıldığını söyledi. İlkorur, ekonomide ağrıya neden olan sebeplerin ortadan kaldırılması gerektiğine işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ekonomi bugün faiz ve kura indirgendi. Ekonominin bıçak sınırları var. Onları yeterince ele almadığımız taktirde bugünü idare etmek için uyguladığımız ekonomik politikalar, yarın ekonominin genelini daha fazla sakata sokabilir. Genel ekonominin sağlığına bakmak lazım."

Türkiye'de son yıllarda üretimin ikinci plana atıldığına dikkat çeken İlkorur, Türkiye'nin yavaş ve maliyetli yol kat ettiğini kaydetti. İlkorur, Türkiye'deki verilerden çok Amerika'daki verilerle uğraşılmasından dolayı meselenin yüzünün kaçırıldığını sözlerine ekledi.(ANKA)