Haberler

TÜBA, Kazakistan'da Türk dünyasına yönelik yaz okulları düzenleyecek

Güncelleme:

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Kazakistan'da Türk dünyasına yönelik eş zamanlı gerçekleştireceği yaz okullarında 'Enerji' ve 'Türkoloji' temasına odaklanacak.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Kazakistan'da Türk dünyasına yönelik eş zamanlı gerçekleştireceği yaz okullarında "Enerji" ve "Türkoloji" temasına odaklanacak.

TÜBA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Akademinin, Türk Dil Kurumu (TDK), Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi ve Uluslararası Türk Akademisi ile imzaladığı protokol kapsamında, 18-25 Ağustos'ta Kazakistan'ın Türkistan şehrinde yaz okulları düzenlenecek.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının katkılarıyla 6'ncısı düzenlenecek yaz okullarının bu yılki başlığı "Enerji" ve "Türkoloji" olacak. Türk ve akraba topluluklarının yaşadığı kardeş, komşu ve yakın ülkelerin bilim insanları arasında köprü oluşturmak, diplomatik olarak yakınlaşmalarını ve ilişkilerinin gelişmesini sağlamak üzere başlatılan programla Türk dünyasına yönelik eş zamanlı 2 yaz okulu devreye girecek.

Bu kapsamda "Yeni Enerji Teknolojileri Yaz Okulu"nda katılımcılara enerji teknolojileri alanındaki en son gelişmeler, güncel problemler ve fırsatlar hakkında kapsamlı derslerin verilmesi amaçlanıyor. Program çerçevesinde katılımcıların ayrıca termodinamikte geleneksel enerji kaynakları, nükleer enerji, yenilenebilir enerji kaynakları ve hidrojen enerjisi teknolojileri gibi pek çok başlıkta eğitim alması planlanıyor.

Türkoloji Yaz Okulu ise bu alanda çalışan genç akademisyenlerin proje ve çalışmalarını sundukları, birikimlerini artırdıkları, akademik ağ içerisinde güçlü ilişkiler kurabildikleri bir platform oluşturmayı hedefliyor. Okul, katılımcıların sunum yapma ve araştırma fonlarından yararlanma becerilerinin geliştirmesine de katkı sunmayı amaçlıyor.

Kaynak: AA / Ekonomi

Kazakistan Eğitim Ekonomi Güncel Haberler

Biden'ın çekilme kararıyla ilgili bomba iddia: Danışmanlarının bile haberi yoktu, sosyal medyadan öğrendiler

Biden'ın çekilme kararıyla ilgili bomba iddia: Danışmanlarının bile haberi yoktu, sosyal medyadan öğrendiler

Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Bakmadan Geçme

LGS YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI! LGS yerleştirme sonuçlarına nereden bakılır? Sorgulama ekranı! Celal Şengör ne dedi? Türkiye'nin geleceği tehlikede mi? Celal Şengör kimdir, nereli, kaç yaşında? 22 TEMMUZ GÜNCEL ALTIN FİYATLARI | Bugün gram altın, çeyrek altın, tam altın ne kadar? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Temmuz ayı MB faiz kararı ne olur? 2024 Lise taban puanları ve boş kontenjanlar açıklandı mı? Lise 1. ve 2. nakil tercihleri ne zaman alınacak? BİM AKTÜEL KATALOĞU 22-25 TEMMUZ YAYINLANDI | BİM'e elektrikli bisiklet ve scooter geldi mi? BİM'e gelecek ürünler ve BİM fiyat listesi! meb.gov.tr LGS yerleştirme sonuçları! LGS yerleştirme sonuçları açıklandı mı? LGS TERCİH SONUÇLARI açıklandı mı? LGS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sandık Kokusu Bora kim? Engin Öztürk kimdir, kaç yaşında ve hangi dizilerde oynadı? Okullar ne zaman açılacak? İlköğretim, Ortaokul, Lise 2024-2025 eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak? Kabine Toplantısı ne zaman? Bu hafta Kabine Toplantısı yapılacak mı? Kabine Toplantısının gündeminde ne var? LGS 2024 TERCİH SONUÇ EKRANI | LGS tercih sonuçları açıklandı mı, saat kaçta açıklanacak? Dct Trading halka arz oldu mu? Dct Trading katılım endeksine uygun mu, kaç lot veriyor? Resmi Gazete bugün (22 Temmuz) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! BUGÜN HAVA NASIL? 22 Temmuz hava durumu | Bugün İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa hava nasıl olacak?
Ağrı Dağı'nda kaybolan 2 kişinin cansız bedeni bulundu

Ağrı Dağı'nda kaybolan 2 kişinin cansız bedeni bulundu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title