Suriyelilere İstihdam Sağlayacak Sera, Hatay'da Faaliyete Geçti - Haberler
Haberi Paylaş

Suriyelilere İstihdam Sağlayacak Sera, Hatay'da Faaliyete Geçti

AA - Ekonomi
Suriyelilere İstihdam Sağlayacak Sera, Hatay'da Faaliyete Geçti

Hatay'da, dul, yetim ve öksüz Suriyeli ailelere katkı sağlamak amacıyla hazırlanan sera projesi, faaliyete başladı.

Hatay'da, dul, yetim ve öksüz Suriyeli ailelere katkı sağlamak amacıyla hazırlanan sera projesi, faaliyete başladı.

Altınözü Kaymakamlığı koordinesinde, Almanya İnsani Yardım Kuruluşu (Welt Hunger Hilfe) katkılarıyla hazırlanan sera projesi sayesinde ihtiyaç sahibi aileler, domates, biber, patlıcan ve salatalık yetiştirerek ekonomilerine katkı sağlayabilecek.

Türkiye'ye sığınan Suriyeli misafirlerin, konaklama merkezinde boş vakitlerini değerlendirmek, meslek edinmeleri ve dul, yetim ve öksüz ailelerin gelir adaletsizliğini dengelemeye katkı sağlamak amacıyla faaliyete giren projeden, 113 aile yararlanabilecek.

Kura yöntemiyle ilk etapta belirlenen 20 kişi sera projesinde çalışmaya başladı.

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, sera projesi sayesinde 113 aileye iş imkanı sağlanacağının altını çizdi.

Projede bir ziraat mühendisinin çalıştırılacağı proje uygulamasında ise Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından destek alınacağını ifade eden Kaymakam Uygur, şunları kaydetti:

"Sera projemizin amacı Suriye'de yaşanan iç huzursuzluklardan etkilenen ve konaklama merkezinde misafir olan dul kadınların vakitlerini değerlendirmelerini sağlamak, misafir kardeşlerimizin, rehabilite olmalarına katkı sağlamak. Verilen eğitimler sonucunda meslek sahibi olmalarını sağlıyoruz. Modern bir üretim şekli olan ve örtü altı tarımsal üretimi öğrenmeleri, bu suretle yaygınlaşmakla birlikte ülkemizde bu konuda yetersiz kalifiye iş gücü açığının kapatılması ve sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılayacak geliri elde edebilecek hale getirilmelerini sağlıyoruz."

Uygur, Suriyelilerin, ülkelerine geri gönderildiklerinde kazandıkları yüksek tarım teknolojisi bilgisiyle oralarda kısa sürede üretici durumuna geleceğini ve yüksek verim, gelir elde etme imkanına kavuşacaklarını paylaştı.

AA / Ekonomi

Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title