Sebze ve meyve taşıyan tırlar günlerdir Kapıkule'de bekliyor, ürünler çürüyebilir - Haberler
Haberi Paylaş

Sebze ve meyve taşıyan tırlar günlerdir Kapıkule'de bekliyor, ürünler çürüyebilir

İhlas Haber Ajansı - Mehmet Basmacı - Ekonomi
 - Güncelleme:

Sebze ve meyve taşıyan tırlar günlerdir Kapıkule'de bekliyor, ürünler çürüyebilirEDİRNE Bulgaristan'ın kendi gümrük kapısında yaptığı değişiklikler nedeniyle günlerdir Edirne Kapıkule Gümrük Kapısı'nda bekleyen tır şoförleri, taşıdıkları yaş sebze ve meyvelerin çürüme riskiyle karşı...

Sebze ve meyve taşıyan tırlar günlerdir Kapıkule'de bekliyor, ürünler çürüyebilir

EDİRNE Bulgaristan'ın kendi gümrük kapısında yaptığı değişiklikler nedeniyle günlerdir Edirne Kapıkule Gümrük Kapısı'nda bekleyen tır şoförleri, taşıdıkları yaş sebze ve meyvelerin çürüme riskiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Kapıkule Gümrük Kapısı'nın karşısında yer alan Bulgaristan'ın Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'ndaki gıda laboratuvarlarıyla ilgili yeni planlamalar, ihracat sektöründe adeta krize dönüştü. İhracat yüklerini Bulgaristan üzerinden Avrupa ülkelerine götürmek isteyen tır şoförleri, Bulgaristan'da laboratuvar işlemlerinin kısıtlı oranda sürdürülmesi nedeniyle yaklaşık 4 gündür Kapıkule Gümrük Kapısı'nın yanında yer alan tır parkında bekliyor. Tırlarında yüklü yaş sebze ve meyvelerin çürüme riskiyle karşı karşıya olduğunu anlatan tır şoförleri, işlemlerin hızlandırılması için destek çağrısında bulundu.

Tır şoförü İsmail Özenen, "Bulgaristan laboratuvarında yapılan planlamalar nedeniyle Avrupa ülkelerine geçişlerimiz aksadı. 62 saattir Kapıkule'de bekliyorum. 95 saat kuyruk bekleyen ardından da işlemleri tamamlanıp giden arkadaşlarımız oldu" dedi.

Bir başka tır şoförü Hasan Akkoç da, "Türkiye'den yüklenen meyve ve sebzelerin 4 gün içinde Avrupa ülkelerine teslim edilmesi gerekiyor. Eğer teslimat gecikirse ürünlerde bozulmalar olabiliyor. Ürünlerde bozulma olunca firma bu kez anlaşılan fiyatı yarıya indiriyor hepimiz zarar ediyoruz" açıklamasında bulundu. Tır şoförü Hakan Kurtoğlu, "Bulgaristan Gümrük Kapısı bizim için yetersiz. Kapıkule'den çıkışlar yapılsa da, Bulgaristan gişelerinde daralma ve sıkışma var. Alternatif sınır kapılarının açılması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Tır şoförü Talip Yardım, çıkış yapmak için saatledir beklediğini arkadaşlarının ise 90 saat bekledikten sonra hareket ettiğini söyledi. Bir başka tır şoförü Sezgin Küçükkaraca da, şu an sıkıntılı süreç yaşandığını vurguladı.

İhlas Haber Ajansı / Mehmet Basmacı - Ekonomi

Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title