Haberler

Rusya'nın Benzin ve Motorin İhracatını Kısıtlama Kararı Piyasalarda Tedirginlik Yarattı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Rusya'nın benzin ve motorin ihracatını kısıtlama kararı, arz sıkıntısı yaşanan küresel piyasalardaki sorunları kışa girerken daha fazla derinleştirebilir. Rus hükümeti, iç piyasada artan fiyatlar nedeniyle benzin ve motorin ihracatına geçici kısıtlama getirdi. Kararın kısa süre içinde iptal edilmemesi halinde ihracat yapan şirketlerin olumsuz etkileneceği tahmin ediliyor.

Rusya'nın benzin ve motorin ihracatını kısıtlama kararı, arz sıkıntısı yaşanan küresel piyasalardaki sorunları kışa girerken daha fazla derinleştirebilir.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden Rusya, günde yaklaşık 100 bin varil benzin ve 900 bin varil motorin ihraç ediyor. Ülkenin geçen yıl toplam motorin ihracı 35 milyon ton, benzin ihracatı ise 4,8 milyon ton seviyesinde gerçekleşti.

Başta kara ve deniz yolu olmak üzere taşımacılıkta önemli paya sahip olan benzin ve motorin, tarım ve sanayi sektörlerinde de yoğun şekilde kullanılıyor.

Rusya'nın benzin ve motorin ihracatı, ham petrol ihracatına kıyasla düşük seviyede ancak ihracatın kış öncesinde ve halihazırda küresel piyasada arz sorunu yaşanırken kısıtlanması piyasalarda tedirginlik yarattı.

Dün benzin ve motorin ihracatını kısıtlama yönünde karar aldığını açıklayan Rus hükümetinin bu kararından hemen önce 92,7 dolar seviyesinde işlem gören Brent petrolün varili açıklamanın ardından 94,5 dolara kadar yükseldi.

Hükümet iç piyasayı dengelemek istiyor

Rus hükümeti, benzin ve motorin ihracatına geçici kısıtlamayı iç piyasada artan fiyatlar nedeniyle aldığını belirtti.

Kararın ardından iç piyasada benzin ve motorin çeşitlerinin fiyatlarında ortalama yüzde 5 düşüş gerçekleşti.

Kararın kısa süre içinde iptal edilmemesi halinde söz konusu ürünleri ihraç eden şirketlerin olumsuz etkileneceği tahmin ediliyor.

Özellikle Gazprom Neft, Tatneft ve Surgutneftegaz, Rusya'da benzin ve motorin gibi petrol ürünlerinin ihracatında ön plana çıkarken, Rus petrol sektöründeki büyük şirketlerin neredeyse tümü bu ürünlerin ihracatını yapıyor.

Avrupa ve Asya'daki rafinerilerin üretimi düşük seviyede

Uluslararası Enerji Ajansının 9 Eylül tarihli raporunda, rafinerilerin, özellikle damıtık maddelere yönelik artan talebi karşılamakta zorlandığı belirtilmişti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun arz kesintileri nedeniyle petrol arzında sorunlar yaşandığına işaret edilen raporda, Rus petrolüne uygulanan ambargolar da eklendiğinde, Avrupa ve Asya'daki rafinerilerdeki üretimin önceki yılların önemli oranda altında kaldığı kaydedilmişti.

Dünyanın en büyük dizel yakıt tedarikçilerinden Rusya'nın kısıtlama kararı, küresel pazardaki açığı özellikle kış sezonu yaklaşırken daha da derinleştirme potansiyeli taşıyor. Ancak Rusya'nın tükettiğinden çok daha fazla benzin ve özellikle dizel ürettiği dikkate alındığında kısıtlamaların iç pazarda hızla arz fazlasına yol açacağı ve bu nedenle yasağın uzun sürmeyeceği öngörülüyor.

Rusya Enerji Bakan Birinci Yardımcısı Pavel Sorokin, dün gazetecilere yaptığı değerlendirmede, kararın şu an için süresinin olmadığını ancak piyasada etkisinin hızla hissedilmesini beklediklerini söyledi.

Tarım sektörünün, benzin ve motorinde en büyük tüketiciler arasında yer aldığına işaret eden Sorokin, "Bu önlemler tarımsal üreticilerimizin ihtiyaçlarının tam olarak karşılanmasına olanak tanıyacak." dedi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Rusya Enerji Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title