Haberler

Konya'da 72 bin 650 dekar alanı suya kavuşturacak proje yarın açılacak

Abone Ol

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamındaki Konya Çumra Projesi'nin 3. merhalesi Konya Ovası Sulamaları (KOS) 1,2,3 sulamalarının açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans aracılığıyla katılacağı törenle gerçekleştirilecek.

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamındaki Konya Çumra Projesi'nin 3. merhalesi Konya Ovası Sulamaları (KOS) 1,2,3 sulamalarının açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans aracılığıyla katılacağı törenle gerçekleştirilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Bakan Bekir Pakdemirli de açılış törenine tesisten katılacak.

KOP, Güneydoğu Anadolu Projesi'nden sonra Türkiye'nin ikinci büyük entegre sulama projesi konumunda bulunuyor. Projenin en büyük ve geniş sulama kısmını Konya Çumra Projesi oluşturuyor.

Konya-Çumra Projesi'nin 3. merhalesinde yer alan ve inşası tamamlanan KOS 1, 2, 3 sulamaları ile Çumra, İçeriçumra, Doğanlı, Dineksaray ve Alibeyhüyüğü'nde 14 bin futbol sahasına denk gelen 72 bin 650 dekarlık alan suya kavuşturulacak. Böylece ülke ekonomisine yıllık 65 milyon liralık katkı, 7 bin kişiye de iş imkanı sağlanacak.

Yer altı sularına katkı

Konya-Çumra 3. Merhale Projesi'yle Yukarı Göksu Havzası'nın Akdeniz'e boşalan suları, inşa edilecek olan 3 baraj ve Mavi Tünel Projesi vasıtasıyla Konya Kapalı Havzası'na aktarılacak. Getirilecek bu suyla hem Konya Ovası'nın yer altı suyu hem de 2 milyon 234 bin 100 dekarlık tarım alanının sulama suyu desteklenecek.

Öte yandan, 2015'te işletmeye alınan Bağbaşı Barajı'nda depolanan ve Mavi Tünel aracılığıyla Konya Kapalı Havzası'na aktarılan suyla 1 milyon 480 bin dekar alan sulanarak ekonomiye 2,5 milyar liralık katkı sağlandı.

Konya-Çumra 3. Merhale Projesi'nin en önemli ayağını 17 kilometre uzunluğundaki Mavi Tünel Projesi oluşturuyor. 2015'te hizmete alınan proje, Şanlıurfa Sulama Tünelleri'nden sonra Türkiye'nin ikinci büyük sulama tüneli konumunda bulunuyor. Tünelden saniyede 36 metreküp su Konya Ovası'na akıtılıyor.

Kaynak: AA / Ekonomi

Recep Tayyip Erdoğan Konya Ovası Projesi Çumra Konya Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? KANDİLLİ RASATHANESİ SON DEPREMLER || Son Dakika DEPREMLER listesi 10 Aralık! GALATASARAY KOPENHAG maçı ne zaman, hangi kanalda, saat kaçta? Kopenhag vs GS maçı ilk 11'ler belli oldu mu, maçın hakemi kim? Olips hangi ülkenin, kimin markası? Olips İsrail malı mı? Altın Kafes YENİ BÖLÜM (2. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Altın Kafes yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı?
title