Haberler

Kırgızistan ile Kazakistan Arasındaki Dış Ticaret Hacmi 759 Milyon Dolara Ulaştı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Kırgızistan ile Kazakistan arasındaki dış ticaret hacminin 2023 yılının ocak-temmuz döneminde 759 milyon dolar olduğu bildirildi. Kırgızistan-Kazakistan Karma Ekonomik Konseyi (KEK) 11. Toplantısı'nda ticaret ve ekonomik iş birliği, su kullanımı ve enerji alanında etkileşim, sanayi ve tarımda ortak projelerin uygulanması gibi konular ele alındı.

Kırgızistan ile Kazakistan arasındaki dış ticaret hacminin 2023 yılının ocak-temmuz döneminde 759 milyon dolar olduğu bildirildi.

Kırgızistan-Kazakistan Karma Ekonomik Konseyi (KEK) 11. Toplantısı, Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov ile Kazakistan Başbakanı Alihan Smailov'un eş başkanlığında Kazakistan'ın güneyindeki Taraz şehrinde yapıldı.

Taraflar, ticaret ve ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi, su kullanımı ve enerji alanında etkileşim, sanayi ve tarımda ortak projelerin uygulanması, transit ve ulaşım potansiyelinin geliştirilmesi, turizm ve kültür alanlarında ortak girişim gibi konuları masaya yatırdı.

Caparov, yaptığı konuşmada, "Kırgızistan ile Kazakistan arasındaki dış ticaret hacmi 2023 yılının ocak-temmuz döneminde yüzde 13,1 artarak 759 milyon dolar oldu. 2022 yılı sonunda ticaret hacmi 1 milyar 200 milyon doları buldu." dedi.

İki ülke arasındaki gümrük kapılarındaki tır yoğunluğuna işaret eden Caparov, gümrük kapılarında mantıksız kontrollerin ve gecikmelerin önlenmesi gerektiğine dikkati çekti.

Smailov da cumhurbaşkanlarının ülkeler arasındaki ticaret hacmini 2 milyar dolara çıkarma görevini üstlendiklerini hatırlatarak, ikili ticaretin artmasına katkıda bulunacak Endüstriyel Ticaret ve Lojistik Komplekslerin sınır bölgelerinde oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Toplantı sonunda, iki ülke arasındaki ticaret, yatırım, tarım, ulaştırma, su ve enerji, kültür, turizm ve spor alanlarındaki iş birliğinin yanı sıra bölgelerarası iş birliği konularını içeren KEK Protokolü imzalandı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Kırgızistan Kazakistan Enerji Turizm Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

YARGI YEKTA KİMDİR? Yargı dizisi "Yekta" Uğur Polat kimdir, kaç yaşında, nereli, oynadığı dizi ve filmler nedir? AMARDEEP ANAND KİMDİR? MasterChef konuğu Amardeep Anand kaç yaşında, nereli? PANTENE ALTIN KELEBEK 2023 KAZANANLAR LİSTESİ: 49. Pantene AltIn Kelebek Ödülünü kimler kazandı, kazanan isimler kimler? DOĞUKAN İSLAMOĞLU KİMDİR? AK Parti Artvin Gençlik Kolları Başkanı Doğukan İslamoğlu neden öldü, kaç yaşında, hayatı ve biyografisi! BEŞİKTAŞ BAŞKANLIK SEÇİMİ SONUÇLARI: BJK yeni başkanı kim oldu 2023? Beşiktaş'ın yeni başkanı kim? Beşiktaş'ın YENİ BAŞKANI Hasan Arat kimdir, kaç yaşında, nereli? Beşiktaş Başkanlık seçimi kim kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ İNTERNET DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi İnternet Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ DİZİ ÇİFTİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Dizi Çifti ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek En İyi Romantik Komedi Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Kadın Oyuncu ödülü kim aldı, kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title