Haberler

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Almanya ile enerji ve hammadde işbirliğini güçlendirmek istiyor

Güncelleme:

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile yaptığı görüşmede, Kazakistan'ın Almanya ekonomisine enerji ve hammadde sağlayabileceğini söyledi. İki lider, siyasi diyaloğu güçlendirme, ticaret, ekonomi, yatırım, enerji ve ulaştırma alanlarında işbirliğini derinleştirme konularını ele aldı. Görüşmeler sonucunda 9 işbirliği anlaşması imzalandı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, mevcut zor jeopolitik dönemde Almanya ekonomisine gerekli enerji ve hammaddeyi sağlayabileceklerini söyledi.

Tokayev, Astana'da resmi temaslarda bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Frank- Walter Steinmeier'i Cumhurbaşkanlığı Sarayı Akorda'da törenle karşıladı.

Tören sonrası baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bir araya gelen iki lider, Kazakistan ile Almanya arasında siyasi diyaloğu güçlendirme, ticaret, ekonomi, yatırım, enerji ve ulaştırma alanlarında işbirliğini derinleştirme konularını ele aldı.

Tokayev ile Steinmeier, özellikle Uluslararası Trans Hazar Güzergahı (Orta Koridor) çerçevesinde işbirliğini değerlendirdi.

Ayrıca taraflar, petrol ve gaz, yeşil enerji ve sanayi sektörlerinde karşılıklı kazan kazan ilişkilerini geliştirmenin önemini vurguladı.

Tokayev, Almanya'nın Orta Asya'daki başlıca ortağı olduklarına dikkati çekerek, "Almanya'nın Orta Asya ülkeleriyle ticaretinin yüzde 83'ü ülkemize aittir. Geçen yıl karşılıklı ticaret hacmi yaklaşık 10 milyar doları buldu." dedi.

Ülkesinin Almanya'nın petrol tedarik ettiği 4 ülkeden biri olduğunu ve bu konuda mevcut zor jeopolitik dönemde destek olmaya hazır olduklarına işaret eden Tokayev, "Kazakistan, Alman ekonomisine gerekli enerji ve hammaddeyi sağlayabilir." ifadesini kullandı.

Steinmeier de söz konusu ziyaret ile Kazakistan ile çeşitli alanlarda ilişkileri geliştirmek istediklerinin mesajını verdi.

Gergin uluslararası duruma işaret eden Steinmeier, "Bu bağlamda Kazakistan ve diğer Orta Asya ülkeleriyle daha büyük ve daha yakın bir ortaklık istediğimizi belirtmek istiyorum." diye konuştu.

Steinmeier, Alman iş dünyasının değişim süreci geçirdiğini belirterek, "Bu özellikle hammadde alanında tek taraflı bir bağımlılığın olduğunu açıkça gösteren bir değişim surecidir. Tedarik zincirlerini ve hammadde kaynaklarını çeşitlendirmek gerekiyor." ifadesini kullandı.

Görüşmeler kapsamında iki ülkenin yetkili kurumları arasında eğitim, demir yolu, yatırım ve ortak projelerin uygulanması alanında 9 işbirliği anlaşması imzalandı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Walter Steinmeier Kazakistan Almanya Ekonomi Ekonomi Haberler

Özgür Özel'e Feyzioğlu'ndan yanıt: Ben ve büyükelçiliğimiz hiçbir partiyi karşılamadık

Özgür Özel'e Feyzioğlu'ndan yanıt: Ben ve büyükelçiliğimiz hiçbir partiyi karşılamadık

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Ünlü oyuncu Burcu Günay'ın yediği çikolatanın içinden böcek çıktı

Ünlü oyuncu Burcu Günay'ın yediği çikolatanın içinden böcek çıktı

Bakmadan Geçme

Masterchef'te 9. yarışmacı kim olacak? Masterchef yeni bölüm fragmanı izle! BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 21 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? MasterChef 8. yarışmacı kim oldu? Masterchef ana kadrosuna kim girdi? Gabar Dağı nerede? Gabar Dağı petrol rezervi ne kadar? İSTANBUL'DA YANGIN SON DAKİKA! İstanbul Pendik'te orman yangını söndürüldü mü, son durum nedir? İstanbul'da orman yangını nerede çıktı? Pazar günü eczaneler açık mı, kapalı mı? 21 Temmuz İstanbul, Ankara, İzmir nöbetçi eczaneler! Baraj doluluk oranı 21 Temmuz | Baraj doluluk seviyesi nedir? İSKİ baraj doluluk oranı yüzde kaç? Resmi Gazete bugün (21 Temmuz) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! TRT 1 YAYIN AKIŞI 21 TEMMUZ: Bu akşam TRT 1'de hangi dizi ve filmler var? Akın Akınözü kimdir? Akın Akınözü kaç yaşında ve nereli? 21 Temmuz TV yayın akışı! Bu akşam TV'de hangi diziler, filmler var? 21 Temmuz Pazar ATV, Kanal D, Star, Show'da neler var? 21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi!
Şırnak'ta Gabar Dağı'nda petrol arama sahasında sondaj kulesi devrildi: 1 ölü, 2 yaralı

Şırnak'ta Gabar Dağı'nda petrol arama sahasında sondaj kulesi devrildi: 1 ölü, 2 yaralı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title