Haberler

Japonya, Kahramanmaraş'ı model kent olarak seçti

Abone Ol

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından yürütülecek teknik işbirliği projesinin model kentinin Kahramanmaraş olduğu duyuruldu. Proje kapsamında depremler sonrası yeniden yapılandırma destek faaliyetleri de yer alacak.

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliğinin ev sahipliğinde, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ortaklığında yürütülen teknik işbirliği projelerinin model kentinin Kahramanmaraş olduğu duyuruldu.

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliğinde düzenlenen duyuru etkinliğine Japon Büyükelçi Katsumata Takahiko, TBB Başkanı Yücel Yılmaz, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve JICA Türkiye Ofisi Başkanı Tanaka Yuko katıldı.

Etkinlikte konuşan Büyükelçi Katsumata, Japon hükümetinin 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede yeniden yapılanmayı hızlandırmak için JICA aracılığıyla yürütülecek teknik işbirliği projesiyle Kahramanmaraş'ın "model kent" seçildiğini duyurdu.

Bu çalışmaların Ocak 2022'de Türkiye ile Japonya hükümeti arasında yürürlüğe giren "Teknik İşbirliği Anlaşması"na dayanan ilk proje olduğunun altını çizen Katsumata, depremler sonrası yeniden yapılandırma destek faaliyetlerinin de projeye dahil edildiğini kaydetti.

Büyükelçi Katsumata, ayrıca Japonya'nın, kamu binalarını depreme dayanıklı hale getirecek teknik destek ve enkaz kaldırmayı da kapsayacak kapasite yönetimi konusundaki bilgi birikiminin kullanılmasının da sağlanacağını ifade etti.

"Teknik işbirliğinin çok katkı sağlayacağını düşünüyoruz"

TBB Başkanı Yılmaz, depremin ardından Tokyo ve Kobe'ye ziyarette bulunduklarını söyleyerek, "Teknik işbirliğinin ülkemize ve dünya şehirlerine çok katkı sağlayacağını düşünüyoruz." dedi.

Yılmaz, teknik işbirliği projesinin sürdürülebilir olmasını temenni ederek, depremin ilk gününden bugüne sağladıkları destekler için Japon hükümetine teşekkürlerini iletti.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Güngör de yeniden yapılanma amacıyla Japon hükümetinin sunduğu katkıların iyi bir örnek olduğunu vurguladı.

JICA Türkiye Ofisi Başkanı Tanaka da "Afet Riski Azaltma ve Atık Yönetimi Konusunda Yerel Belediyelerin Kapasite Geliştirme Projesi" ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine yeniden yapılanmada destek sağlayacaklarını belirterek, ortak çalışmaların belediyelerin iyileşmesi üzerinde önemli etki yaratacağına inandıklarını kaydetti.

Etkinliğin sonunda Büyükelçi Katsumata ve TBB Başkanı Yılmaz, yerli otomobil TOGG'la deneme sürüşü yaptı.

Katsumata, TOGG'un tasarımını ve oldukça sessiz çalışmasını beğendiğini ifade etti.

Türkiye, Japonya ve UNDP işbirliği 16 Ağustos'ta duyurulmuştu

Türkiye, Japonya ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde, Hatay ve Kahramanmaraş'ta kurulacak tesislerle molozların geri dönüşümünü amaçlayan "Deprem Enkazının Çevreye Duyarlı Şekilde Kaldırılması ve Zararlı Atıkların Güvenli Bertaraf Edilmesi Projesi" için 16 Ağustos'ta imza töreni düzenlenmişti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Kahramanmaraş Japonya Türkiye Ankara Otomobil Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

AMARDEEP ANAND KİMDİR? MasterChef konuğu Amardeep Anand kaç yaşında, nereli? PANTENE ALTIN KELEBEK 2023 KAZANANLAR LİSTESİ: 49. Pantene AltIn Kelebek Ödülünü kimler kazandı, kazanan isimler kimler? DOĞUKAN İSLAMOĞLU KİMDİR? AK Parti Artvin Gençlik Kolları Başkanı Doğukan İslamoğlu neden öldü, kaç yaşında, hayatı ve biyografisi! BEŞİKTAŞ BAŞKANLIK SEÇİMİ SONUÇLARI: BJK yeni başkanı kim oldu 2023? Beşiktaş'ın yeni başkanı kim? Beşiktaş'ın YENİ BAŞKANI Hasan Arat kimdir, kaç yaşında, nereli? Beşiktaş Başkanlık seçimi kim kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ İNTERNET DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi İnternet Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ DİZİ ÇİFTİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Dizi Çifti ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek En İyi Romantik Komedi Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Kadın Oyuncu ödülü kim aldı, kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN SANATÇI kim kazandı, oldu? En İyi Kadın Sanatçı ödülü kime gitti, kim kazandı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title