İstanbul Gelişim Üniversitesi'nin eğitim kalitesi dünyanın en iyileri arasında - Haberler
Haberi Paylaş

İstanbul Gelişim Üniversitesi'nin eğitim kalitesi dünyanın en iyileri arasında

AA - Mehmet Fatih Erdoğdu - Ekonomi
 - Güncelleme:
İstanbul Gelişim Üniversitesi'nin eğitim kalitesi dünyanın en iyileri arasında

Dünya üniversiteleri sıralama kuruluşu Times Higher Education (THE) Etki Sıralaması (Impact Ranking) 2022'ye göre, yapılan sıralamada dünyada 1.

Dünya üniversiteleri sıralama kuruluşu Times Higher Education (THE) Etki Sıralaması (Impact Ranking) 2022'ye göre, yapılan sıralamada dünyada 1.180 üniversite arasında İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) "Kaliteli Eğitim" kategorisinde geçen yıl 24 olan başarı sıralamasını bu yıl 8 basamak artırarak 16'ncı sıraya yükseltti.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, İGÜ, Türkiye üniversiteleri arasında ise 1'inci sırada yer alarak geçen seneki başarısını korumaya devam etti.

İngiltere merkezli, dünyanın öncü yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) 2022 sıralamasında yer alan, 1.406 üniversitenin başvuru yaptığı listede İGÜ'nün başarısı Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda beş farklı kategoride derecelendirildi. Etki Sıralaması (Impact Ranking) 2022 listesinde "Kaliteli Eğitim" kategorisinde 1180 dünya üniversitesi arasında İGÜ derecesini 24'üncü sıradan 16'ncı sıraya yükseltirken, Türkiye üniversiteleri arasında 1'inciliğini korudu.

5 farklı kategoriden 5 başarı

Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) belirlediği 17 alandaki kategori doğrultusunda gerçekleştirilen sıralamada, Türkiye üniversiteleri arasında İstanbul Gelişim Üniversitesi'nin eğitim alanındaki çalışmalarının, yenilikçi projelerinin ve topluma yönelik sağladığı katkılar ile SDG4: Kaliteli Eğitim kategorisinde Türkiye'de 1'inci sırada, SDG3: Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam kategorisinde Türkiye'de 12'nci sırada, SDG6: Temiz Su ve Sanitasyon kategorisinde Türkiye'de 12'nci sırada, SDG7: Erişilebilir ve Temiz Enerji kategorisinde Türkiye'de 4'üncü sırada, SDG17: Amaçlar İçin Ortaklıklar kategorisinde Türkiye'de 24'üncü sırada yer alarak yaşam boyu öğrenme uygulamaları, topluma yönelik sunulan öğrenim, kişisel gelişim fırsatları, verilen eğitimin kalitesi ve sürdürülebilirliği gibi birçok alanda kendini ispatladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İGÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, ekolojik, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik uygulamalarının toplum üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesinin amaçlandığı sıralamayla ilgili şunları kaydetti:

"İGÜ, yıllar içinde artan birikimi ve güçlü geleneğiyle ulusal ve uluslararası düzeydeki başarılarına bir yenisini daha ekledi. Dünyanın en saygın yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarından olan Times Higher Education (THE) 2022 derecelendirmesinde Kaliteli Eğitim kategorisinde dünya sıralamasında 24'üncü olan yerimizi 8 basamak yükselterek bu sene 16'ncı sıraya yerleştik. Saygın bir kuruluş tarafından aldığımız bu derecelendirme bizi hem gururlandırıyor hem de gelecek yıllar için motive ediyor. Bu amaca yönelik sürekli gelişime açık olarak geleceğe hazırlanıyoruz. Üniversitemiz bünyesinde ulusal ve uluslararası büyük ölçekli birçok projeye ev sahipliği yaparak bilimsel başarılara ve geleceğe yön veriyoruz."

"Sürdürülebilir kalkınma amaçlarını destekliyoruz"

"Gelişime Açık Ol!" sloganıyla her yıl daha iyisini başarmak için çalışmaların devam ettiğini belirten Gayretli, üniversite bünyesindeki 65 programın da uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edildiğini ve uluslararası standartlarda eğitim vermeye devam edileceğini vurguladı.

Sürdürülebilirliği zorunlu ders olarak okutan ilk Türk üniversitesi olduklarını belirten Gayretli, "Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'ın öncülüğünde üniversitelerin, Türkiye'nin kalkınma hedefleri doğrultusunda nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde, bilgi ve teknoloji birikiminin oluşturulmasında öncü birer kurum olmasını istediği gibi bizler de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını destekliyoruz. Dünyanın ve insanlığın geleceği için eğitim ve araştırmayı kendimize misyon edindik. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak, kalıcı bir başarı elde etmek için sürdürülebilirliğe önem vererek çalışmalara devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

AA / Mehmet Fatih Erdoğdu - Ekonomi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Üniversite England Türkiye Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title