Haber : Güneş Panelleri Yüzde 95 Yerli Olarak Üretilecek" - Haberler

Haberi Paylaş

  Güneş Panelleri Yüzde 95 Yerli Olarak Üretilecek"

  Güneş Panelleri Yüzde 95 Yerli Olarak Üretilecek'

  Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Özaydın, "Türkiye'de şu an üretilen panellerin yüzde 45'i yerli ancak teşviklerle kurulacak hücre fabrikasıyla artık Türkiye olarak yüzde 70 ile yüzde 95 oranında yerli panel...

  Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Özaydın, "Türkiye'de şu an üretilen panellerin yüzde 45'i yerli ancak teşviklerle kurulacak hücre fabrikasıyla artık Türkiye olarak yüzde 70 ile yüzde 95 oranında yerli panel üretimini gerçekleştirmenin gururunu yaşayacağız." dedi.

  Bugün bir yazılı açıklama yapan Özaydın, açıklamasında Ekonomi Bakanlığı tarafından enerji şirketlerine verilecek teşvikleri değerlendirdi.

  Bu endüstrinin önemli bir parçası olacakları için gururlu ve umutlu olduklarını vurgulayan Özaydın, ifadelerini şöyle sürdürdü:

  "Süper teşvik paketi güneş enerjisi endüstrisi için son derece iyi bir girişim. Türkiye'de şu an üretilen panellerin yüzde 45'i yerli ancak teşviklerle kurulacak hücre fabrikasıyla artık Türkiye olarak yüzde 70 ile yüzde 95 oranında yerli panel üretimini gerçekleştirmenin gururunu yaşayacağız. Bu endüstrinin önemli bir parçası olacağımız için gururlu ve umutluyuz. Finansman konusunda ise 10 yıl boyunca tüketimin yarısı kadar enerji desteği, yatırım kredisine faiz desteği, yatırım tutarının yüzde 49'una kadar sermaye desteği imkanları da kapsama dahil olacak. Yatırımın yapıldığı kamu arazisinin 49 yıl süreyle tahsisi yapılırken, istihdam garantisi şartıyla gerekirse bedelsiz devri yoluna da gidilebilecek. Kurulacak fabrika ve tesisler için altyapı desteği, kamu alım garantisi gibi desteklerden yararlanmak da mümkün olacak."

  Proje Bazlı Teşvik Sistemi çerçevesinde toplam yatırım bedeli 135 milyar lirayı bulan 23 projeyle yaklaşık 35 bin kişiye direkt, 134 binden fazla kişiye dolaylı istihdam sağlanması bekleniyor.

  enerjienstitusu.com / Ekonomi

  Ekonomi Bakanlığı Türkiye Ekonomi Haberler

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu haber enerjienstitusu.com tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. enerjienstitusu.com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı enerjienstitusu.com kurumudur.
  title