Haberler

Girişimcilik Yoluyla Köprüler Kurmak" Konferansı

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Turhan: "Eurobarometer'in araştırma yaptığı ülkeler içerisinde girişimcilik eğiliminin, kendi işini başlatıp kendi işinin yöneticisi olma isteğinin en yüksek olduğu ülke Türkiye"

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Eurobarometer'in araştırma yaptığı ülkeler içerisinde girişimcilik eğilimi ve kendi işini başlatıp kendi işinin yöneticisi olma isteği en yüksek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Borsa İstanbul, California Üniversitesi, Berkeley iş birliğiyle "Girişimcilik Yoluyla Köprüler Kurmak: Girişimcilikte Yükselen Ülke Türkiye'ye Bölgesel ve Küresel Bakış" adlı uluslararası bir konferans düzenledi.

Aynı zamanda California Üniversitesi, Berkeley Ortadoğu'da Girişimcilik ve Kalkınma Programı Danışma Kurulu Üyesi de olan İbrahim Turhan, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son dönemde dünyada öne çıkan yönlerinden birinin ilkesel davranmaya önem vermesi olduğunu belirterek, bu ilkeler arasında eşitlik ve adaletin ön plana çıktığını ifade etti.

Türkiye'de girişimcilik kültürünün hamurunda eşitlik ve adalet kavramlarının önemli bir yer tuttuğuna değinen Turhan, ticaret ile gönlü, akıl ile duyguyu, karlılık ile ahlakı, üretim ile adaleti buluşturan Ahilik teşkilatının herkesi insanlık ailesinin ortak değerleri etrafında birleştiren bir maya vazifesi gördüğünü söyledi.

Turhan, insanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri olan Anadolu'nun ticaretin, girişimciliğin, borsanın, alışverişin de beşikliğini yaptığını ve önemli bir girişimcilik kültürünün oluşmasına uygun zemin oluşturduğunu dile getirdi.

Son 12 yılda Türkiye'nin gerçekleştirdiği başarıların temelinde girişimciliği ve özel sektörü ön plana çıkaran modelin yattığına işaret eden Turhan, özel sektörün dinamizmi hayata geçirilerek bir taraftan gelir dağılımını düzelten bir taraftan da zenginliği artıran bir yapının ortaya konduğunu kaydetti.

"En önemli sorun finansal zorluklar"

İbrahim Turhan, Eurobarometer'in yaptığı anket sonuçlarına göre Avrupa Birliği'nde (AB) kendi işinin sahibi olmak ve girişimcilik yapmak isteyen insanların oranının yüzde 37 olduğunu aktararak, "ABD'de bu oran yüzde 46. Gelişmekte olan ülkelerde biraz daha yüksek; mesela Çin'de yüzde 56'ya, Brezilya'da yüzde 63'e çıkıyor. Türkiye'de ise yüzde 82. Eurobarometer'in araştırma yaptığı ülkeler içerisinde girişimcilik eğilimi en yüksek olan, kendi işini başlatıp kendi işinin yöneticisi olma isteği en yüksek olan ülke Türkiye" diye konuştu.

Global Entrepreneurship Monitor'un araştırmasına göre ise Türkiye'de erken aşama KOBİ'lerin gelecek 5 yıl içerisinde en az 5 kişiyi istihdam etme beklentisinin yüzde 59 olduğu bilgisini veren Turhan, bu oranla Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında ilk sırada yer aldığına dikkati çekti.

Turhan, kendi işini kurmakta bu kadar istekli olunmasına rağmen start-up ya da KOBİ düzeyindeki şirketlerin kendilerini engelleyen en önemli sorun olarak finansal zorlukları gördüğünü ifade ederek, şunları söyledi:

"Borsa İstanbul olarak biz bu finansal zorlukları aşmak, ülkemizde 9 bin yıllık tarihsel süreç içerisinde gelişmiş, kök salmış, Ahilik teşkilatıyla bir değerleri zinciriyle kendini ifade etmiş girişimciliği hayata geçirmek, potansiyeli aktive edebilmek için 'Özel Pazar' adıyla bir girişim başlattık. Özel Pazar'da yeni girişimler ve yükselen girişimler doğrudan yatırımcılarla buluşacak ve finansman imkanlarına kavuşacaklar.

2012 yılında devreye aldığımız Gelişen İşletmeler Piyasası da yeni girişimlerimizi, küçük ve orta ölçekli girişimlerimizi finansal anlamda desteklemek açısından yaptığımız girişimlerden. Burada Hükümetimizin de büyük bir desteği olduğunu ifade etmeliyiz. Bireysel katılım yatırımcısı, fonların fonu, girişim sermayesi yatırım ortaklıkları, melek yatırımcılar ağı gibi girişimleri desteklemek ve ciddi teşvikler sağlamakla yatırım ortamının iyileştirilmesi ve finansal imkanların genişletilmesi açısından son derece önemli adımlar atıldı."

Turhan, gelecek dönemde bu adımların meyvelerinin toplanacağını belirterek, mevcut halka açık şirketlerin daha iyi finansman imkanlarına ulaştığı, yeni halka arzlarla halka açık şirketlerin sayısının arttığı, yeni girişimlerin ve yükselen girişimlerin hızla halka açıklık imkanına kavuştuğu bir ortamı kuracaklarını sözlerine ekledi. - İstanbul

Kaynak: AA / Ekonomi

California Üniversitesi İbrahim Turhan Borsa İstanbul Türkiye Ekonomi Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title