Haberler

Girişimcilik Yoluyla Köprüler Kurmak" Konferansı

Başbakan Yardımcısı Babacan: (1) "2002'de en önemli problemlerden biri kamu borcu idi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2002'de en önemli problemlerden birinin kamu borcu olduğunu belirterek, "Milli gelirimizin yüzde 74'üne çıkmış bir kamu borcu. Bu yıl sonu yüzde 33,1 ile kapatıyoruz, milli gelirin yüzde 33,1'i. Türkiye için artık kamu borcu bir problem alanı olmaktan tamamen çıktı" dedi.

Babacan, Borsa İstanbul ev sahipliğindeki California Üniversitesi, Berkeley ile ortaklaşa düzenlenen "Girişimcilik Yoluyla Köprüler Kurmak: Girişimcilikte Yükselen Ülke Türkiye'ye Bölgesel ve Küresel Bakış" adlı konferansın açılışında yaptığı konuşmada, girişimcilik kavramının 2008 krizinden çıkışın en önemli araçlarından birisi olduğunu söyledi.

Küresel ekonominin halen güçlü bir toparlanma trendine giremediğini bildiren Babacan, gelişmiş ülkelerden ABD daha güçlü bir performans sergilerken, Avrupa ve Japonya'nın halen zayıf ve kırılgan bir tablo gösterdiğini kaydetti.

Gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme oranlarının bile kriz öncesine göre düşmüş durumda olduğuna işaret eden Babacan, gelecek 10 yıl gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızının geçmiş 10 yıla göre daha düşük olacağını dile getirdi.

Kriz sonrasında G20 toplantılarının etkinliğinin arttığını aktaran Babacan, bu toplantılarda önemli somut politikalar ortaya çıkmasa da, kriz döneminde küresel iş birliğinin ve problemleri aynı masa etrafında tartışmanın değerinin çok büyük olduğunu gördüklerini ifade etti.

Türkiye'nin yakın bir dönemde G20 dönem başkanlığını devralacağını anımsatan Babacan, kendileri döneminde neye önem vereceklerine baktıklarında, özellikle KOBİ'lerin ve girişimcilerin ülkeler için çok önemli olduğunu düşündüklerinin altını çizdi.

Babacan, Türkiye dönem başkanlığında KOBİ'lerle ilgili özel bir gündem maddesi oluşturmanın ve her bir G20 tartışma ortamında ayrı bir KOBİ perspektifi ortaya koymanın önemini vurgulamak istediğini bildirdi.

Şu anda KOBİ'lerin istihdamdaki payının büyük olduğunu anımsatan Babacan, "Eğer büyüme yenilikle olacaksa, araştırma ve geliştirmekle olacaksa, katma değerli daha yüksek teknoloji ile sağlanacaksa, bu KOBİ'ler ve genç girişimciler ile olacak" dedi.

"Türkiye, 2023 yılında yüksek gelirli ülkeler grubuna girebilecek"

Babacan, Türkiye'de girişimcilikle ilgili hazır olan mayayı daha bilinçli bir şekilde, nasıl sonuç alıcı bir şekle döndüreceklerinin kendileri için önemli olduğunu söyledi.

2002 yılında Türkiye ekonomisinin büyüklüğünün 230 milyar dolar olduğunu, ancak geçen yıl 820 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını anımsatan Babacan, Türkiye'nin temel göstergelerinin 2002'den bugüne kadar geçen süre zamandaki gelişimi hakkında bilgi verdi.

Babacan, Türkiye'nin bu hızla büyüme trendini devam ettirmesi halinde 2023 yılında yüksek gelirli ülkeler grubuna girebileceğini kaydetti.

"Hareketin olduğu yerde bereket vardır derler" diyen Babacan, her krizin beraberinde fırsatları da getirdiğini dile getirdi.

Türkiye'nin bazı temel makro ekonomik sorunlarına çözümler ürettikleri bilgisini veren Babacan, şunları kaydetti:

"2002'de en önemli problemlerden bir tanesi kamu borcu idi. Milli gelirimizin yüzde 74'üne çıkmış bir kamu borcu. Bu yıl sonu yüzde 33,1 ile kapatıyoruz, milli gelirin yüzde 33,1'i. Yüzde 33 demek ABD'nin 3'te biri demek, AB ortalamasının da 3'te biri demek. Türkiye için artık kamu borcu bir problem alanı olmaktan tamamen çıktı."

- İstanbul

Kaynak: AA / Ekonomi

California Üniversitesi Borsa İstanbul Ali Babacan Türkiye Ekonomi Haberler

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Bakmadan Geçme

CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 25 Temmuz günün maçları nereden izlenir? MasterChef Türkiye 2024'te ana kadroya giren 12. yarışmacı kim oldu? MasterChef kim kazandı? 26 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 26 Temmuz burç yorumları nedir? RUZOMBEROK- TRABZONSPOR MAÇI CANLI İZLE #128308 Ruzomberok- Trabzonspor maçı şifresiz mi, hangi kanalda, saat kaçta? Fenerbahçe, Youssef En-Nesyri için imza töreni düzenledi! Fenerbahçe, Youssef En-Nesyri ile kaç yıl anlaştı? Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili hangi gece? Mevlid Kandili ne oluyor, neler yapılmalı? Karısını, kayınvalidesini ve kayınpederini öldürdü! Olay ne, nerede oldu? 2024 okul servisi aylık ücreti ne kadar oldu? Servis ücretlerine zam mı geldi? İstanbul zamlı okul servis ücretleri ne kadar? TFF, 2024- 2025 sezonu hakemlerini açıkladı! 2024- 2025 sezonu hakemleri kimler? TAKSİ İNDİ- BİNDİ NE KADAR? İstanbul taksimetre açılış ücreti ne kadar oldu? Taksi kısa mesafe kaç TL oldu? Üniversite tercihleri nasıl yapılmalı? YKS üniversite tercihlerini yaparken nelere dikkat edilmeli? Tercih Uzmanı açıkladı! YKS tercihleri ne zaman bitiyor? ÖSYM Üniversite tercihleri nasıl yapılır? Optik Başkan kimdir? Mehmet Işıklar (Optik Başkan) kaç yaşında ve neden öldü? ÖSYM TERCİH EKRANI AÇILDI MI? ''YKS tercih yapamıyorum'' neden? YKS tercih kılavuzu yayınlandı mı? 2024 YKS ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | YÖK ATLAS 2-4 Yıllık Üniversite taban puanları
4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title