Haberi Paylaş

Bu köyde yaşayanların yüzde 90'ının gelir kaynağı soğan

Ekonomi Haberleri

Bu köyde yaşayanların yüzde 90'ının gelir kaynağı soğan Kılıçlar soğanın kilogramı tarlada 8, tezgahta 12 liraKIRIKKALE Kırıkkale'de yetiştirilen ve içeriğindeki pirüvik asit miktarının fazlalığı sebebiyle coğrafi işaret verilen "Kılıçlar soğanı"nın kilogramı tarlada 8, tezgahta ise 12...

Bu köyde yaşayanların yüzde 90'ının gelir kaynağı soğan

Kılıçlar soğanın kilogramı tarlada 8, tezgahta 12 lira

KIRIKKALE Kırıkkale'de yetiştirilen ve içeriğindeki pirüvik asit miktarının fazlalığı sebebiyle coğrafi işaret verilen "Kılıçlar soğanı"nın kilogramı tarlada 8, tezgahta ise 12 liradan satılıyor. Soğan üreticileri, hem verimden hem de fiyattan memnun olduklarını söyledi.

Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde yetişen ve adını köyünden alan "Kılıçlar soğanı", yüksek rekoltesi ve fiyatıyla bu yıl çiftçinin yüzünü güldürdü. Kılıçlar köyünde yaşayan vatandaşların yüzde 90'ının gelir kaynağı olan soğanın kilogramı tarlada 8, tezgahta ise 12 liradan satılıyor. "Kılıçlar soğanı", içeriğindeki pirüvik asit miktarının fazlalığı sebebiyle diğer soğan çeşitlerinden ayrılıyor. Mart ayında ekimi yapılan coğrafi işaretli "Kılıçlar soğanı"ın hasadına Eylül'ün ilk haftasında başlanıyor.

Soğan üreticisi Aydın Payar, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, köyde yaşayanların yüzde 90'ının geçim kaynağı "Kılıçlar soğanı" olduğunu söyledi.

"Tezgahta da 10-12 liradan satılıyor"

"Kılıçlar soğanı"nın 2018 yılında coğrafi işaretle tescillendiğini ifade eden Payar, "Köyümüzün toprağına has bir soğandır. Başka illerde yoktur. Soğanımızın özelliği; çok yumuşaktır, yemekte kaybolur diğer soğanlar gibi sert değildir, çiğ köftede de soğanımız kaybolur gider. Köyümüzün yüzde 90'ı soğan ekiyor. Bu sene fiyatları gayet güzel. Kilogramı 8 liradan toptan gidiyor. Tezgahta da 10-12 liradan satılıyor. Toptancı arkadaşlar gelip alıyorlar. Halde ve yol boylarında satılıyor. Bu yıl soğanın rekoltesi biraz daha yüksek, verimi de fiyatı da yüksek" dedi.

"Bu sene 50 ton kadar soğan alacağım"

Verimden be fiyattan memnun olduğunu belirten soğan üreticisi Mehmet Kargın, "Soğanımız Mart ayıda ekiliyor. Atalarımızdan gördüğümüz gibi yıllardan beri bu işi yapıyoruz. Bu sene biraz daha fiyatı güzel. 8 liradan alıcısı var toptan. Diğer senelere göre de güzel. Bu sene 50 ton kadar soğan alacağım. Komşularımızla birlikte bu işle uğraşıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hasan Ay - Ekonomi

Kırıkkale Yahşihan Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title