Belçika, Ukrayna'ya AB üyeliği yerine alternatif ortaklık sunulmasını istiyor - Haberler
Haberi Paylaş

Belçika, Ukrayna'ya AB üyeliği yerine alternatif ortaklık sunulmasını istiyor

AA - Ata Ufuk Şeker - Ekonomi
 - Güncelleme:
Belçika, Ukrayna'ya AB üyeliği yerine alternatif ortaklık sunulmasını istiyor

Belçika Başbakanı Alexander de Croo, Avrupa Birliği'ne (AB) hızla üye olmayı talep eden Ukrayna'ya bu aşamada alternatif bir ortaklık teklif edilmesini istedi.

Belçika Başbakanı Alexander de Croo, Avrupa Birliği'ne (AB) hızla üye olmayı talep eden Ukrayna'ya bu aşamada alternatif bir ortaklık teklif edilmesini istedi.

De Croo, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Rusya- Ukrayna savaşı ve AB'nin uyguladığı yaptırımlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Belçika'nın Ukrayna ile daha fazla iş birliği yapmak istediğini belirten de Croo, Ukrayna'nın AB üyesi olmayan diğer ülkeler gibi Avrupa ailesinin bir parçası olduğunu ifade etti.

De Croo, AB üyeliğinin uzun yıllara dayanan bir süreç olduğunu anımsatarak, Ukrayna ile mevcut iş birliği için üyeliğin ideal bir yaklaşım olmadığını vurguladı.

AB'nin Ukrayna'nın ortağı olmak istediğini açıkça belirtmesi gerektiğine işaret eden de Croo, AB ile Ukrayna arasında hızla başka bir ortaklık biçimine ihtiyaç duyulduğunu aktardı.

Avrupa'nın Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları karşısında birlik halinde hareket ettiğine dikkati çeken de Croo, AB ülkelerinin Rusya'ya karşı hızlı biçimde sıkı yaptırımlarla karşılık verdiğini belirtti.

De Croo, AB'nin gücünün 27 ülke ve 450 milyon insanın bir arada aynı amaç için çalışmasından kaynaklandığını dile getirdi.

AB ve Belçika'nın Rusya'nın karşı yaptırımlarının sonuçlarını hissedeceğini vurgulayan de Croo, "Savaşın istikrarsızlığa yol açtığı konusunda açık ve dürüst olmalıyız. Bunu hepimiz hissedeceğiz." dedi.

De Croo, bu aşamada AB Komisyonunun derhal savaşın ekonomik etkilerini hafifletmek için çeşitli önlemler içeren bir paket hazırlaması gerektiğini söyledi.

AB ülkelerinin dayanışma göstermesinin önemini vurgulayan de Croo, bu sürecin ancak birlikte hareket ederek aşılabileceğini kaydetti.

Durumun gelecek haftalarda nasıl gelişeceğini öngörmenin imkansız olduğunu söyleyen de Croo, Avrupa'nın dünya genelinde kendisiyle benzer tutum sergileyen ABD, Kanada ve İsviçre gibi çok sayıda ortağı bulunduğunu belirtti.

De Croo, "Güvenliğimizin en iyi garantisi ortak karşılık vermektir." ifadesini kullandı.

AA / Ata Ufuk Şeker - Ekonomi

Avrupa Birliği Belçika Ukrayna Rusya Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title