Haberler

Bakan Karaismailoğlu, depremler sonrası yürütülen çalışmalara ilişkin açıklama yaptı Açıklaması

Abone Ol

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, hem Adıyaman hem de bölgedeki 9 havalimanının faal olduğunu belirterek, "Bugüne kadar yaklaşık 200 binin üzerinde vatandaşın tahliyesini gerçekleştirdik.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, hem Adıyaman hem de bölgedeki 9 havalimanının faal olduğunu belirterek, "Bugüne kadar yaklaşık 200 binin üzerinde vatandaşın tahliyesini gerçekleştirdik." dedi.

Bakan Karaismailoğlu, Adıyaman Afet Yönetim Merkezi'nde Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler sonrası yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Deprem bölgesinde yoğun kış şartlarının hakim olduğunu belirten Karaismailoğlu, tüm olumsuzluklarına rağmen birçok sorunun üstesinden gelindiğini ifade etti.

Karaismailoğlu, bundan sonra sadece zamana ihtiyaç olduğunu kaydederek, "Adıyaman genelinde an itibarıyla vefat eden vatandaşlarımızın sayısı 4 bin 104, kurtarılan vatandaşımızın sayısı da 12 bin 864. Bu kadar üzüntülü habere rağmen Adıyaman'da bugün sevindirici gelişmeler oldu. 10 vatandaşımız canlı olarak enkazdan çıkarıldı. 6 gün sonra gerçekleşen bu kurtuluş mucize gibiydi. Onun buruk bir sevinci var bizde. Tüm isteğimiz canlı kurtarılma sayısının artması. O yüzden enkazlarda çok hassas bir çalışma yürütülüyor." diye konuştu.

Söz konusu hassasiyet nedeniyle enkaz kaldırma çalışmalarının uzun sürdüğüne işaret eden Karaismailoğlu, Adıyaman genelinde yaklaşık 30 bin uzman ve gönüllünün özverili çalışma yürüttüğünü anlattı.

Karaismailoğlu, Adıyaman'daki hasarlı ve yıkılan binalara ilişkin de şunları kaydetti:

"Adıyaman merkezinde yıkılan bina sayısı 1061, ağır hasarlı ve yıkılacak bina sayısı da 1158. 234 ağır hasarlı ve tehlike arz eden binaları kontrollü bir şekilde yıktık ve çalışmalara devam ediyoruz. Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir problem yok tüm hastalara ve yaralılara 1100 sağlık personelimiz olağanüstü bir hizmet veriyor. Sabah da sağlık personelimizi ziyaret ettik. İlk müdahaleleri yapılan bazı yaralıların daha sonra İstanbul ve Ankara gibi büyük illere naklini de yaptık. Uçakla sevk ettiğimiz yaralı sayısı da 950. Hem Adıyaman hem de bölgedeki 9 havalimanı faal durumda. Bölgeden ayrılmak isteyen tüm vatandaşlara ücretsiz ulaşım hizmeti veriyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 200 binin üzerinde vatandaşın tahliyesini gerçekleştirdik."

Aynı şekilde hem demir yollarında hem kara yollarında ücretsiz ulaşım hizmeti vermeye devam ettiklerini belirten Karaismailoğlu, depremden etkilenen ve kapalı olan Hatay Havalimanı'nın da bütün eksiklerinin tamamlandığını ve uçuşların başlayacağını aktardı.

Karaismailoğlu, Hatay Havalimanı'nın yolcu uçaklarının yanında kargo uçaklarına da hizmet vereceğini kaydederek, "2 uçağımız depremden önce havalimanında park halinde kalmıştı. Onlar da yolcularını alarak havalimanından ayrılacaklar." dedi.

"Vatandaşlarımız, dezenformasyon yapanlara hiç aldırmasın"

Tüm zorlukların üstesinden birlik içerisinde çalışarak geleceklerini ifade eden Karaismailoğlu, "Burada 24 saat büyük bir çalışma var. Vatandaşlarımız, buraya gelip resim çektirmek için enkaz önünde poz verip sosyal medyada paylaşıp dezenformasyon yapanlara hiç aldırmasınlar. Kayıplarımızın dışındaki her şeyin çok daha iyisini en kısa zamanda yerine getireceğiz." diye konuştu.

Karaismailoğlu, en kısa zamanda çadırlardaki vatandaşları konteyner kentlere alacaklarını belirterek, "Vatandaşlarımızı konteyner kentlerde 1 yıl misafir ettikten sonra onları kalıcı konutlarına alacağız. Vatandaşlarımızın eski konutlarından çok daha iyi şartlarda yaşamaları için devletimiz büyük bir planlama yaptı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile sürekli iletişim halindeyiz. Bizler hayat normale dönene kadar buralardayız. " değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA / Ekonomi

Adil Karaismailoğlu Kahramanmaraş Adıyaman Deprem Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Gönül Dağı YENİ BÖLÜM (117. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Güldür Güldür Show YENİ BÖLÜM (354. Bölüm) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Güldür Güldür Show yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (9 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 9 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 9 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 9 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 9 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Turabi kimdir, hangi yıllarda yarıştı? 9 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title