Haberler

ATO Başkanı: Ekvator ile ticaret 1 milyar dolara çıkmalı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Ekvator ile ticaretin 1 milyar dolar seviyesine yükseltilmesi gerektiğini belirtti. Baran, Ekvator ile tarım, sanayi ve turizm sektörlerinde ticari ve yatırım ilişkilerinin geliştirilebileceğini ifade etti.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Ekvator ile ticareti 1 milyar dolar seviyesine yükseltilmesi gerektiğini ifade etti.

Odadan yapılan açıklamaya göre, Ekvator Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Fanny de Lourdes Puma Puma, ATO Başkanı Baran'ı makamında ziyaret etti.

Baran, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Ekvator ile ticaretinde muz, kahve ve kakao gibi tarım ürünlerinin önemli bir yeri olduğunu belirterek, söz konusu ülke ile tarım, sanayi ve turizm sektörlerinde ticari ve yatırım ilişkilerinin geliştirilebileceğini ifade etti.

Türkiye ile Ekvator arasında geçen yıl 125 milyon dolara gerileyen bir dış ticaretin söz konusu olduğuna işaret eden Baran, "Bu rakamı her iki ülke lehine yukarıya taşımalıyız. Ekvator ile ticaretimizi 1 milyar dolar seviyesine yükseltmeliyiz." ifadesini kullandı.

Baran, Ekvator'da turizm, dijitalleşme ve enerji yatırımlarının arttığını kaydederek, Türk özel sektörünün ilgili olduğu bu alanlarda yatırımların geliştirilebileceğini aktardı.

Büyükelçi Puma Puma da Ekvator'un Latin Amerika'da yatırım ve ticaret açısından giderek önem arz eden bir merkez haline geldiğini anlattı.

Ülke için petrolün çok önemli olduğunu ve petrol dışındaki ürünlerin ticaretini geliştirmeye gayret ettiklerini belirten Puma Puma, "Ekvator olarak petrol dışı ürünlerin dış ticaretini artırma gayretimiz var. Bunun yanı sıra sanayileşme hedefimiz de var. Bu süreçte Türkiye ile olan iş birliğini çok önemsiyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir Pazar hem de birlikte iş, yatırım ve diğer ülkelere ihracat yapılabilecek bir ülke." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA / Ekonomi

Türkiye Enerji Turizm Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

11 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 11 Aralık Pazartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? Icardi kaç gol attı? 2023-24 Gol Krallığı sıralaması! Galatasaray - Adana Demirspor maç özeti! (VİDEO) Galatasaray - Adana Demirspor maçı özeti izle! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Survivor 2024 ne zaman başlıyor? Polikistik Over Sendromu nedir? Ruffles hangi ülkenin markası, kimin malı? Nelsson pozisyonu penaltı mı, el var mı? Hakem yorumları ne? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 8-9 Aralık Benzine ve Motorine İndirim veya Zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! Heimlich manevrası nedir, nasıl yapılır? Heimlich manevrası nasıl uygulanır? 10 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 10 Aralık Pazar burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? Muharrem İnce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday mı olacak? Gül hastalığı nedir? Gül hastalığı belirtileri nelerdir? Gül hastalığı tedavisi nasıl? Galatasaray - Adana Demirspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray - Adana Demirspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! Zaha sakat mı? Zaha Adana Demirspor maçında yok mu? Afra Saraçoğlu diziden ayrılıyor mu, Yalı Çapkını Afra Saraçoğlu ayrılacak mı? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title