Haberler

Artvinli Vatandaşlar Hayat Pahalılığından Şikayetçi

Son Güncelleme:
Abone Ol

Artvin'in Hopa ve Arhavi ilçelerinde yaşayan vatandaşlar, gıda ve akaryakıt fiyatlarındaki artıştan dolayı hayat pahalılığından şikayet ediyor. Emekli ve çalışan vatandaşlar, maaşlarının giderlerini karşılamadığını belirterek zorluklarını dile getiriyor.

UĞUR İSTANBULLU

Artvin Hopa ve Arhavi'de vatandaşlar hayat pahalılığından şikayet etti. Artvinli emekli yurttaş, "Her şeyi alıp yiyemiyoruz, et olmuş 450 lira ve etten vazgeçtik artık, neredeyse yumurta bile yiyemiyoruz. Bir tane yumurta 3,5-4 lira olmuş, ekmek olmuş 8 lira ve yakında 10 lira olur. Evet hayat pahalı ama yaşam devam ediyor ve biz de yaşamaya çalışıyoruz" dedi.

Artvin'de Hopalı ve Arhavili vatandaşlar, gıda ve akaryakıt fiyatlarındaki artıştan dert yandı. Hopalı Taksici Hüsnü Aydın "Taksiciyim, pahalılık var. İşlerde var ama maliyetler yüksek ve özellikle yakıt çok pahalı. Yiyecekler pahalı. Bu konuda şikayetçiyim ben. Aynı zamanda emekliyim ve aldığım maaş 7 bin 500 lira ve market harcamamız 7 bin 500 lira tutuyor. Hayat maalesef zor. Çocuk okutsak emekli maaşıyla, okutamayız" dedi.

"BU MİLLET BU ŞEKİLDE DURMAZ, BU DERTLER BİR GÜN PATLAYACAK"

Hopalı yurttaş Şaban Ünal "Hayat çok güzel abi, 7 bin 500 lira maaş alıyoruz Allah razı olsun. Enflasyon dibe vurmuş. Vallahi gidiyoruz, aslında bizim maaşlarımız çok. Biraz daha emekli maaşlarımızı kesmeleri lazım, 7 bin 500 lira çok bize. Markete gidiyoruz, bugün farklı fiyat, yarın daha farklı fiyat. Markette yazmış adam 'bugün alırsan daha karlısın, yarınkinden daha iyi olacak.' Bu şekilde gidiyoruz işte. Bir de bakıyoruz ki, filan mahallede kiracıyla ev sahibi birbirlerini bıçaklamış, diğer tarafta hırsızlık olmuş. Evlerin dışındaki dolu tüpler çalınmış ve hiç olmayan şeyleri artık yaşar olduk. Milletimize her şey çok güzel gözüküyor ve sanki ülkeye bahar gelmiş, sıcaklar var ama ve olayın içini bilen yok. Bir şarkı var ya 'Herkesin bir derdi var ve durur içerisinde.' Bu millet bu şekilde durmaz ve bu dertler bir gün patlayacak ama Allah hayırlısını etsin."

Arhavili yurttaş Kenan Durmuş "Arhavi'de çalışıyorum ama ekonomik durum sıkıntılı, aldığınız maaş giderlerinizi karşılamıyor. Yani esnaf da vatandaş da zor durumda. Maaşlarımız bugün 30 bin-40 bine de çıkmış olsa, bu enflasyon karşısında yine yeterli gelmez."

"ÇOCUK OKUTSAK EMEKLİ MAAŞIYLA OKUTAMAYIZ"

Hopalı taksici Hüsnü Aydın "Taksiciyim, pahalılık var. İşlerde var ama maliyetler yüksek ve özellikle yakıt çok pahalı. Yiyecekler pahalı. Bu konuda şikayetçiyim ben. Aynı zamanda emekliyim ve aldığım maaş 7 bin 500 lira ve market harcamamız 7 bin 500 lira tutuyor. Hayat maalesef zor. Çocuk okutsak emekli maaşıyla, okutamayız."

Hopalı gümrükçü Uğur Dalkılıç "İşler güçler geçen seneye göre düşük. Doların sabit olmaması bizim sektörü olumsuz etkiliyor. Doların artması ve mazotun yükselmesiyle birlikte gıdadan giyime kadar her şeyi etkiliyor bizi de doğal olarak etkiliyor."

"ET YEMEKTEN VAZGEÇTİK, YUMURTA BİLE YİYEMİYORUZ"

Emekli Yurttaş "Hopalıyım ve Hopa'da yaşıyorum evet hayat pahalılığından bahsediyorsunuz. Hayat çok pahalı hatta ve hem de çok pahalı. Ben bunca yıl yüzde yüz ve yüzde elli enflasyonu gördük Anavatan döneminde. O zaman bile alım gücümüz iyiydi ve şu anda alım gücümüz çok zayıfladı. Her şeyi alıp yiyemiyoruz, et olmuş 450 lira ve etten vazgeçtik artık neredeyse yumurta bile yiyemiyoruz. Bir tane yumurta 3,5-4 lira olmuş, ekmek olmuş 8 lira ve yakında 10 lira olur. Evet hayat pahalı ama yaşam devam ediyor ve bizde yaşamaya çalışıyoruz."

Hopalı emekli Zekeriya Akbıyık "Hopa'da yaşıyorum ve görüyorsunuz, 'Verin yetkiyi, görün' dedi. Bir kilo peynir 300 lira, bir kilo yağ 300 lira olmuş. Mazotun litresi 40 liraya dayanmış ve insanlar nasıl geçinsin. Un olmuş 850 lira ve neyle yaşayacak bu insanlar ve aslında bu millete az ve millete müstahaktır ve bu milletin yüzde 48'i iktidara karşı değil midir ama yaşın peşinde bizde yanıyoruz."

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Artvin Arhavi Toplum Yaşam Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Göz kuruluğu neden olur? Göz kuruluğu belirtileri neler? Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Yalı Çapkını 49. bölüm fragmanı izle! Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı izle! Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 6 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Geniz akıntısı neden olur? Geniz akıntısı nasıl geçer? ASGARİ ÜCRET 2024 NE ZAMAN AÇIKLANACAK? Asgari ücret 2024 ilk toplantı ne zaman? Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanıyor? Sandık Kokusu YENİ BÖLÜM (1. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Sandık Kokusu yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Çalışan emekliye 5000 TL meclisten geçti mi? Çalışan emekliye 5000 TL verilecek mi, son durum ne? Asgari ücret ne zaman açıklanacak? 2023 Asgari ücret ne zaman belli olacak? Dilek Taşı YENİ BÖLÜM (13. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Dilek Taşı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (6 ARALIK ÇARŞAMBA) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 6 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Dün gece deprem oldu mu? 6 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta yapılacak? Kabine Toplantısı (6 Aralık 2023) gündemi nedir? İSKİ BARAJ DOLULUK ORANLARI | Baraj doluluk oranı seviyesi nedir? İstanbul'da sağanak yağışlar barajları nasıl etkiledi? BİM Aktüel Ürünler Kataloğu 6 Aralık : Bu Hafta Bim'e Hangi Ürünler Geliyor? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (6 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title