6 bin 666 "aronya" bitkisi toprakla buluşuyor - Haberler
Haberi Paylaş

6 bin 666 "aronya" bitkisi toprakla buluşuyor

AA - Muhsin Arslan - Ekonomi
 - Güncelleme:

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "Antioksidan kaynağı Aronya Yayım" projesi kapsamında 6 bin 666 aronya bitkisi, toprakla buluştu.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "Antioksidan kaynağı Aronya Yayım" projesi kapsamında 6 bin 666 aronya bitkisi, toprakla buluştu.

Bilimsel olarak, sağlık açısından faydalı olduğu tespit edilen aronyayı üreticilerle tanıştırarak, üretiminin yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce 27 bin 500 lira bütçeli hazırlanan proje, 2 yıl sürecek.

Vali Bilal Şentürk; Osmaneli ilçesine bağlı Adliye köyünde, Kaymakam Yüksel Ünal, Belediye Başkanı Münür Şahin, Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş ile birlikte aronya bitkisi dikiminde, hem ekolojik şartların elverişliliği, hem de üretime ve yeniliğe açık çiftçi potansiyelinin varlığı aronya bitkisinin yetiştiriciliğinin gelecek yıllarda artarak bölge çiftçisine alternatif bir gelir kapısı olacağını kaydetti.

Yeni bir alternatif meyve olan aronya yetiştiriciliği ile büyük şehirlere yakın konumda olan kentte kırsal kalkınmanın sağlanacağını ifade eden Vali Şentürk, "Butik şehir olan Bilecik'te, verimliliği ve kalitesiyle farklı ürünlerin yetiştirilmesi amacıyla deneme çalışmalarımız devam ediyor. Osmaneli ilçemiz başta olmak üzere merkez ve diğer ilçelerimizde de aronya bitkisi bahçeleri oluşturacağız. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün destekleri ve çiftçimizin sahiplenmesiyle iyi verim aldığımız takdirde üretimin artırılmasını ve geliştirilmesini arzu ediyoruz. Ürün yelpazesi geniş bir coğrafyadayız. Bilecik de, her türlü ürünün yetiştiği özel bir kent. Alternatif ürün aronyanın ilimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Yoldaş da Adliye köyünde 3 dekar alanda 660 adet aronya fidanı ile demonstrasyon alanı kurulacağını bildirdi.

AA / Muhsin Arslan - Ekonomi

Osmaneli Hisarcık Tarım Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title