Haberler

Ardahan'da kaçak arıcılıkla mücadele

Abone Ol

Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, bölgede kaçak arıcılıkla mücadeleyi artırdıklarını ifade etti. Kafkas arısı ve balının özellikleriyle dikkat çeken Ardahan ve Artvin'de yapılan üretimde, Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü tarafından önemli çalışmalar yürütülüyor. Kaçak arıcılıkla mücadelede kararlılıkla devam edileceği belirtildi.

Ardahan'da kaçak arıcılıkla mücadele

ARDAHAN - Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, Bölgede kaçak Arıcılıkla mücadeleyi artırdıklarını ifade etti.

Arıcılık ve bal üretiminde dünyada ilk sıralarda yer alan Türkiye'de Kafkas arısı ve balı da birçok özelliği ile öne çıkıyor. Ardahan ve Artvin'de yapılan üretim, bölgede nüfus yoğunluğunun az olması, tarım ilacı kullanılmaması ve ürünlerin mineral maddeler bakımından zenginliğiyle dikkat çekerken, bu özel ırkın saf olarak korunabilmesi için Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü tarafından önemli çalışmalar yürütülüyor.

Başkan Evliyaoğlu, "Ardahan ve Artvin illeri genetik materyal olan Kafkas arı ırkının gen merkezi olarak ilan edildi. Bu amaçla ırkın saf olarak korunabilmesi için her iki il Tarım Bakanlığı tarafından "izole bölge" ilan edildiğinden bu illere diğer illerden arı kolonisi ve ana arı girişleri tamamen yasaklanmış durumda. Bu nedenle kaçak arıcılıkla ilgili mücadelemiz her yıl olduğu gibi bu yıl da devam ediyor. Şu ana kadar Ardahan'a her hangi bir kaçak arıcı girmedi. Sadece Artvin iline bağlı Şavşat ilçesinde bir kaçak arıcıya rastlandı. Onunla ilgili de Şavşat ilçe tarım müdürlüğü çalışanları ile birlikte Artvin il dışına kadar götürerek Fındıklı ilçe müdürlüğüne teslim ettik" dedi.

2023 yılında kaçak arıcılıkla mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini de söyleyen Evliyaoğlu, "Kafkas arı ırkı çok önemli ve bu ırkın korunması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda başta köy muhtarları olmak üzere Ardahan ve Artvin birlikleri olarak bu ırkın korunması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Dünyanın 4 arı ırkından biri olan Kafkas arı ırkının bozulması demek ve ondan sonra bu arı ırkı melezleşmiş olur. ve hiçbir değeri kalmaz. Arı melezleştiği zaman da kışlatmalar da büyük kayıplar olur. Çünkü batıdan gelen arılar buradaki kışlatmaya dayanamıyor. Burada hava sıcaklıklar farklı ve gece eksi 25 dereceyi bulan sıcaklıklarda dışarıdan gelen arılar bu iklime dayanamayarak büyük kayıplara neden olur." Dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Ardahan Artvin Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

BENZİN KAÇ TL OLDU (9 ARALIK)? 1 litre benzin kaç lira? Benzine, mazota, motorine indirim geldi mi? The Game Awards 2023 kazananları kim oldu? Yılın en iyi oyunu belli oldu mu? ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU? 2024 Asgari Ücret belli oldu mu, ne kadar olacak, saatlik ne kadar? Asgari Ücret günlük net! İşte konuşulan son rakamlar! YUNANİSTAN KAPI VİZESİ NE ZAMAN BAŞLIYOR? Yunan Adaları kapıda vize başladı mı? Yunanistan kapı vizesi kaç günde çıkar? ABD GAZZE KARARI SON DAKİKA! ABD'nin Gazze açıklaması nedir? Gazze ateşkes olacak mı? GEBZE FABRİKA YANGINI SON DAKİKA | Gebze yangın son durum ne, söndürüldü mü? İskoçlar Çetesi çökertildi mi? Kafes-17 operasyonuyla çökertilen İskoçlar Çetesi lideri, elebaşı kim? Kardeşlerim YENİ BÖLÜM (108. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kardeşlerim yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Adım Farah YENİ BÖLÜM (24. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Adım Farah yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Gönül Dağı YENİ BÖLÜM (117. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Güldür Güldür Show YENİ BÖLÜM (354. Bölüm) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Güldür Güldür Show yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (9 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 9 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title