Haberler

Ansiad Başkanı Erdoğan Açıklaması

Ekonomi Haberleri

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Abdullah Erdoğan, istihdam seferberliğiyle ilgili olarak, "Biz üyelerimize iş yerlerinde en az bir kişi, mümkünse de yüzde 10 istihdam artışı yapmaları konusunda telkinde bulunacağız.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Abdullah Erdoğan, istihdam seferberliğiyle ilgili olarak, "Biz üyelerimize iş yerlerinde en az bir kişi, mümkünse de yüzde 10 istihdam artışı yapmaları konusunda telkinde bulunacağız. Ben kendi adıma bu yıl şirketlerimde en az yüzde 10 istihdam artışı hedefledim." dedi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği Antalya temsilciliği üyeleriyle Akra Barut Otel'de bir araya gelen ANSİAD Başkanı Erdoğan, gündeme ve ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Resmi verilere göre 2016 Kasım ayı itibarıyla Türkiye'nin işsizlik oranının yüzde 12,1 olduğunu, aralık ve ocak aylarında bu rakamın biraz daha artarak yüzde 12,5 civarında olmasının beklendiğini ifade eden Erdoğan, Türkiye için yüzde 10'un üzerindeki işsizlik oranının çok yüksek olduğunu söyledi. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde istihdam seferberliği başlatıldığını dile getiren Erdoğan, geçen hafta iş dünyası ve kamu temsilcilerinin bu çerçevede Antalya'da bir araya geldiğini hatırlattı.

ANSİAD olarak istihdam seferberliğine katıldıklarını dile getiren Erdoğan, "İstihdam seferberliği doğru bir karar, ancak kabul etmemiz lazım ki geçici tedbir, pansuman tedbir. Bunu sonsuza kadar sürdürmek mümkün değil. Bu, bu seneki sıkıntıyı gidermek için alınmış bir karar." diye konuştu.

Erdoğan, istihdamın, yatırım ortamı düzeltilerek, yatırımlar teşvik edilerek sağlanması gerektiğini vurgulayarak, "İnşallah böyle bir ortam oluşuyor. Ülkemizde yerli ve yabancı yatırımcılar yatırım yapma imkanı bulur ve istihdamı reel anlamda artırırız. Bu uygulama geçici bir tedbir, ama şu andaki sorunu giderme adına istihdam seferberliğini destekliyoruz." dedi.

Antalya'dan istihdama 150 bin kişilik katkı

2015 yılının temmuz-ağustos döneminde Antalya'da sigortalı çalışan sayısının yaklaşık 640 bin kişi olduğunu, 2016 yılında bu rakamın 550 bine düştüğünü belirten Erdoğan, 90-100 bin civarındaki iş gücü kaybının, aralık ayında turizm ve tarımın mevsimsel olarak zayıflamasıyla 150 bine kadar yükseldiğine işaret etti.

150 bin kişinin işsiz kalmasına vicdanen herkesin ilgi duyması gerektiğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği çağrısının ardından geçen hafta kentimizde Sayın Valimizin başkanlığında bununla ilgili bir toplantı yapıldı. Antalya olarak istihdama 150 bin katkı yapılacağı sözü verildi. Bu 150 bin rakamı çok önemli. Bu, istihdamda yaklaşık yüzde 30 artış anlamına geliyor. Bu yıl Antalya'ya 8 milyon civarında turist gelmesi bekleniyor. Geçen sene kapalı olan otellerin de devreye girmesiyle bu yıl turizm sektörü muhtemelen 70-80 bin kişiyi fazladan istihdam edecek. Kalan 70 bin kişiyi de esnaf ve sanatkarlarla biz sanayiciler karşılamaya gayret edeceğiz. Biz üyelerimize iş yerlerinde en az bir kişi, mümkünse de yüzde 10 istihdam artışı yapmaları konusunda telkinde bulunacağız. Ben kendi adıma, bu yıl şirketlerimde en az yüzde 10 istihdam artışı yapmayı hedefledim. İnşallah bu hedefe ulaşacağız. İşletmenizde 300 kişi çalıştırıyorsanız yüzde 10 fazla işçi almanız 30 işçi eder. 30 kişiyi bir sene sırtınızda taşırsınız, ama bunu sürekli taşımak mümkün değil. Onun için umarım kalıcı tedbirler alınır."

Erdoğan, Türkiye nüfusunun her yıl ortalama 1 milyon kişi arttığını, her yıl binlerce kişinin iş hayatına adım attığını belirterek, mevcut işsizlere ve yeni iş aramaya başlayanlara istihdam yaratılması için reel sektöre bazı teşvikler vermek, güven ve istikrar ortamını sağlamak gerektiğini kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Recep Tayyip Erdoğan Abdullah Erdoğan Türkiye Antalya Ekonomi Haberler

title