AB'den krizden etkilenen şirketlere destek hazırlığı - Haberler
Haberi Paylaş

AB'den krizden etkilenen şirketlere destek hazırlığı

AA - Ata Ufuk Şeker - Ekonomi
 - Güncelleme:
AB'den krizden etkilenen şirketlere destek hazırlığı

Avrupa Birliği (AB), Rusya-Ukrayna savaşından ve yüksek enerji maliyetlerinden etkilenen şirketlere kamu desteği sağlanmasına izin vermeye hazırlanıyor.

Avrupa Birliği (AB), Rusya- Ukrayna savaşından ve yüksek enerji maliyetlerinden etkilenen şirketlere kamu desteği sağlanmasına izin vermeye hazırlanıyor.

AB Komisyonu, Birlik ekonomisini Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkilerinden korumak için kamu destek kurallarının değiştirilmesini içeren mevzuat taslağının üye ülkelere gönderildiğini açıkladı.

Taslağa göre, AB üyesi ülkeler, Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımlar, karşılıklı alınan diğer kısıtlayıcı tedbirler ve Rusya saldırılarının neden olduğu zararların giderilmesinde kamu desteklemelerini kullanabilecek.

Mevcut krizden etkilenen bütün AB şirketlerine geçici likidite desteği verilebilecek.

Söz konusu destek, garantiler ve sübvanse edilmiş krediler şeklinde sağlanabilecek.

Olağanüstü yüksek seviyedeki doğal gaz ve elektrik fiyatları nedeniyle ortaya çıkan ek maliyetler için firmalara yardım yapılabilecek.

Özellikle yoğun biçimde enerji kullanan sektörlerdeki firmalara enerji fiyatlarındaki artışları kısmen tazmin etmek için hibeler de dahil olmak üzere çeşitli yardımlar verilebilecek.

Bu aşamadan sonra üye ülkeler taslak mevzuat çalışmasına ilişkin görüşlerini AB Komisyonuna bildirecek.

AB üyesi ülkelerin kamu desteklemelerini ne şekilde sağlayacaklarını belirleme yetkisi AB Komisyonunun görev alanına giriyor.

AB ülkeleri, kamu desteklemelerini normal şartlarda sadece rekabete zarar vermeyecek şekilde ve kamu yararına uygun durumlarda kullanabiliyor.

AA / Ata Ufuk Şeker - Ekonomi

Avrupa Birliği Ukrayna Rusya Kamu Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title