Polisten 30 İlde "Hayali İhracat" İddiası İle Operasyon - Haberler
Haberi Paylaş

Polisten 30 İlde "Hayali İhracat" İddiası İle Operasyon

Demirören Haber Ajansı - Ekonomi
 - Güncelleme:
Polisten 30 İlde 'Hayali İhracat' İddiası İle Operasyon

İstanbul Emniyeti, 2013 yılından bu yana hayali ihracat yaptığını iddia ettiği iş adamlarına 30 ilde operasyon yaptı. Karabük Vergi rekortmeni İ.P.'de arananlar arasında.

İstanbul emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin sabah saatlerinde yaptığı operasyonun detayları belli oldu.

30 İLDE, 92 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARTILDI

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 2013 yılından beri fiziki ve teknik takiple izlediği bir şebekenin sahte belgelerle 12 firma üzerinden hayali ihracat yaptığını belirleyince şüphelilere yönelik operasyon kararı aldı.

İstanbul merkezli operasyonda, Tekirdağ, Amasya, Karabük, Antalya, Kayseri, Ordu, Kastamonu, Şanlıurfa ve İzmir'in aralarında bulunduğu 30 ilde 92 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkartan polis ekipleri eş zamanlı baskınlar düzenledi.

49 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Yapılan baskınlarda İstanbul'da 39 şüpheli gözaltına alınırken, diğer illerden de 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda sahte fatura, kaşe ve dijital malzeme ile 2 tabanca ele geçirildi. Polis ekipleri aramaya yaptıkları adreslerde bulunan bazı bilgisayarlara da el koyduğu öğrenildi.

VERGİ DAİRESİ MÜDÜR YARDIMCISI, GÜMRÜK MEMURLARI GÖZALTINDA

Gözaltına alınanlar arasında Karaköy Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü'nde şef olarak görev yapan Ş.Y. ve İ.H., Amasya Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı M.G.'de yakalandı.

VERGİ REKORTMENİ ARANIYOR

Karabük Vergi rekortmeni İ.P.'nin de aranan şüpheliler arasında bulunduğu öğrenilirken, bazı illerde operasyonun devam ettiği öğrenildi. Şüpheliler hakkında, 'Suç işleme amacıyla örgüt kurmak', 'Kurulan örgüte üye olmak', '5607 sayılı Kaçakçılık Kanununa Muhalefet', 'Resmi belgede sahtecilik', 'Özel belgede sahtecilik' ve 'Rüşvet' suçlarından işlem yapılacağı öğrenildi.

ŞÜPHELİLERİN EMNİYETTEKİ İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR

Gözaltına alınan şüpheliler Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne getirildi. Yakalanan şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

BELGEDE YAZILI ÜRÜN YERİNE BAŞKA ÜRÜN YOLLUYORLAR

Emniyet yetkilileri, şebekenin liderliğini yaptığı iddia edilen N.B ve İ.S.'nin sahte belgelerle 12 şirket üzerinden hayali ihracat yaptığını belirledi. İddiaya göre, şebekenin hazırladığı sahte belgelerde tekstil ürünü olarak gösterdiği ürünlerin yerine tuğla ve mobilya gibi ürünleri çeşitli ülkelere gönderdiği tespit edildi. Şebeke ihracat teşviki olarak ta yurtdışından dizüstü bilgisayar ve akıllı cep telefonları getirerek bunları da satarak kazanç sağladıkları öğrenildi.

TURİSTLERİN ALDIKLARI EŞYALARI SAHTE FATURAYLA İHRAÇ ETMİŞLER

Şebekenin bir başka yöntemi ise, yüklü miktarda tekstil ürünü alan turistlerin eşyalarını uygun fiyata kargolayacaklarını belirterek kendi firmaları üzerinden sahte fatura hazırlayarak ihracat yaptıklarını gösterip devletten yardım aldıkları da belirlendi. Şebeke öte yandan kestikleri sahte faturaları çeşitli firmalara sattığı iddia edildi.

Demirören Haber Ajansı / Ekonomi

İstanbul Tekirdağ Karabük Amasya Politika Ekonomi Ekonomi Ekonomi Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title