'Ekonomi Politikamız Her Duruma Önlem İçeriyor'

'Ekonomi Politikamız Her Duruma Önlem İçeriyor'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Uygulanan Ekonomik Politikaların Bu Tür Durumlara Karşı Önlem İçerecek Nitelikte Olduğunu Söyledi.

'Ekonomi Politikamız Her Duruma Önlem İçeriyor'

Genelkurmay'ın kritik seçim sürecinde açıkladığı sert bildirinin ardından gözler ekonomideki temel dengelere çevrildi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, uygulanan ekonomik politikaların bu tür durumlara karşı önlem içerecek nitelikte olduğunu söyledi. Şener, "Makroekonomik dengenin oluştuğu Türkiye'de, göstergelerde çok belirgin olumsuzluklar beklenmiyor" dedi.

Genelkurmay'ın açıklamasının ardından ekonomi yönetimi de piyasadaki dengelerin sarsılmaması için harekete geçti. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, siyasi gelişmelere yön verme durumunda olmadıklarını, erken seçim de dahil olmak üzere alınacak kararların enflasyon hedefinde sapmaya yol açması durumunda para politikası tepkisini vermekte tereddüt etmeyeceklerini açıklamıştı. Devlet Bakanı Abdüllatif Şener de, NTV'de yaptığı değerlendirmede, ekonomi yönetimi ile gerekli değerlendirmeleri yaptıklarını söyledi. Pazartesi günü piyasalarda dalgalanma olacağı yönündeki tahminlerin doğru olmadığını anlatan Şener, "Bu tür yorumlar yönlendirme anlamını taşır. Başka sorunlar çıkar. Ekonomideki dengeler şu ana kadar gelinen nokta itibariyle güçlü" diye konuştu. Son dört yıldır uygulanan ekonomi politikalarının güven sağlayacak nitelikte olduğunu anlatan Bakan Şener, "Önemli başarılar elde edilmiştir. Türkiye ekonomisi güven duyulan bir ekonomi olarak algılandı. Yatırım, üretim yapan bir yapı oluştu. Böylesine büyük kapasitedeki ekonomide sağlıklı bir denge olmadığını düşünmek mümkün değil. Makroekonomik dengenin oluştuğu Türkiye'de göstergelerde çok belirgin olumsuzluklar beklemiyor" değerlendirmesini yaptı.(ANKA)

Kaynak: ANKA