Haberler » Ekonomi » Ekonomi Bakanı Zeybekci Açıklaması - Ekonomi

Ekonomi Bakanı Zeybekci Açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye bu yıl son çeyrekte yüzde 0 büyüme olsa bile, ki bu teknik olarak mümkün değil, yıllık yüzde 5,4 büyümüş olacak.

Ekonomi Bakanı Zeybekci Açıklaması

Bakanı Nihat Zeybekci, " bu yıl son çeyrekte yüzde 0 büyüme olsa bile, ki bu teknik olarak mümkün değil, yıllık yüzde 5,4 büyümüş olacak. Orta Vadeli Program'daki hedefe çok yaklaşmış olacak. Biz, son çeyrekte yüzde 5 büyürsek, yıllık yüzde 6,7-6,8 seviyesinde büyüyebiliriz. Bu yıl sonunda yüzde 7 civarında bir büyüme de Türkiye için sürpriz olmayacaktır"dedi.


Ekonomi Bakanı Zeybekci, bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi. Bakan Zeybekci, "Nisan ayı başından bu yana iki şeyi vurguladım: Birincisi, Uluslararası Kuruluşlar da tahminlerini bir bir artıracak bunu göreceğiz dedik; İkincisi, Türkiye 3. Çeyrekte G-20 ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ülkesi olacak. Bugün Türkiye ekonomisi yakaladığı yüzde 11,1'lik rekor büyüme oranıyla bu tahminlerimizin doğruluğunu ortaya koymuştur. Üçüncü çeyrekte yüzde 11,1'lik oranla Türkiye, Çin'in büyümesinin yüzde 4,3 puan daha fazlasını yakaladı.


Bu oran kimsenin beklediği bir şey değildi. IMF, ve diğer kuruluşlar ikinci, üçüncü defa revize etmelerine rağmen büyümemizle ilgili tam anlamıyla isabetli bir tahminde de bulunamadılar. Daha doğrusu Türkiye'nin büyümesini tahmin edemediler. Onun için Türkiye'nin büyümesi herkesi memnun ediyor, bizi de memnun ediyor. Çünkü Türkiye olarak biz her yıl 1 milyonun üzerinde vatandaşımıza, kardeşimize iş yaratmak zorunluluğu içinde olan bir Türkiye olarak, ortalama olarak yüzde 6'lar seviyesinde devamlı, mütemadiyen sürdürülebilir bir şekilde büyümemiz gerekiyor. Bu büyümeyi de inşallah son 1 yıldan beri bunu gerçekleştiriyoruz ve bu büyümeyi de önümüzdeki dönemde de gerçekleştirebilmek tabii ki çok önemli" ifadesini kullandı.


Büyümenin bileşenlerine ilişkin bilgi veren Zeybekci, bu yılın üçüncü çeyreğindeki GSYH oranının içerisinde özel tüketimin katkısının 7,01, kamu harcamalarının katkısının 0,35 puan olduğunu kaydetti. Büyümede yatırımların 3,57, ihracatın 3,53, ithalatın 3,19, net ihracatın ise 0,34 puan katkısı bulunduğunu bildiren Zeybekci, stokların ise eksi 20 puanlık bir etkisi bulunduğuna dikkati çekti. Zeybekci, "İlk üç çeyrek ortalamasını aldığımız zaman da bizi sevindiren hakikaten bunun artık kalıcı bir şekilde yerleşmiş olması. İlk üç çeyrek ortalama büyümemiz yüzde 7,37 oldu. Bu 7,37'lik büyümemize bakacak olursak, büyümenin 2,78 puanı ihracattan, 3,76 puanı ise yatırımlar ve net ihracat toplamından kaynaklandı. Bu son derece olumlu. Türkiye'de iç piyasada gerek üretimi gerekse istihdamı canlı tutan ihracat bizim için çok önemli bir motor oldu, çok önemli bir çıpa oldu" değerlendirmesini yaptı.


Bakan Zeybekci, uluslararası kuruluşların Türkiye'ye yönelik büyüme tahminlerini değerlendirirken "Son tahminlerinde, IMF'i, Dünya Bankası, OECD'si, Avrupa Birliği, Standard&Poor's, Fitch, Moody's Türkiye ile ilgili negatif söylemleri dikkate alınarak fiyatlandırıldı ve Türkiye'nin maliyet ödemesi istenildi. Üç defa Türkiye'yle ilgili tahmin yapıp da bunları tutturamadılar. Türkiye'de, Türk ekonomisini elinde tutan, Türkiye'nin büyümesini, ihracatını, yatırımlarını her alanda bunları birebir yaşayan Türkiye'deki ekonominin aktörleri, Hükümet yetkilileri, Başbakanı ve bakanlarının söyledikleri bundan sonra daha çok dikkate alınmalıdır. Ekim ayında 'Türkiye'nin üçüncü çeyrekte yüzde 9,6 ve daha yukarı bir oranda, belkide iki haneli bir büyüyebilir' dediğimde sağda-solda birilerinin bıyık altından güldüklerini biliyorum. Şimdi her birinin tek tek gerçekleşiyor olması, bizleri tabii ki Türkiye için mutlu ediyor" ifadelerini kullandı.


Türkiye'nin bu yıla ilişkin Orta Vadeli Programdaki büyüme hedefinin yüzde 5,5 olduğunu hatırlatan Zeybekci şunları söyledi: "Türkiye, son çeyrekte yüzde sıfır bile büyüse, ki böyle bir şey teknik olarak mümkün değil, Orta Vadeli Programdaki hedefe çok yakın. Son çeyrekte yüzde 0 büyüme olsa bile Türkiye yıllık yüzde 5,4 büyümüş olacak. Biz, son çeyrekte yüzde 5 büyürsek yüzde 6,7-6,8 seviyesinde büyüyebiliriz. Bu yıl sonunda yüzde 7 civarında bir büyüme de Türkiye için sürpriz olmayacaktır." - ANKARA

Kaynak: İHA