Ekonomi Bakanı Çağlayan: Türkiye'nin Ekonomisi Kaya Gibi

Ekonomi Bakanı Çağlayan: Türkiye'nin Ekonomisi Kaya Gibi

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi
Ekonomi Bakanı Çağlayan: Türkiye'nin Ekonomisi Kaya Gibi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) temaslarının ikinci gününde Türk işadamlarıyla buluştu.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) temaslarının ikinci gününde Türk işadamlarıyla buluştu. Bakan Çağlayan, işadamlarının ABD'ye ihracat yapmaktaki ürkekliği bırakması gerektiğini söyledi. Çağlayan, ekonomik krizle ilgili olarak da, "Amerika, hala bugün Avrupa çok ciddi krizlerle boğuşuyor. Bazılarının kızacağını bildiğim için söylüyorum: Türkiye'nin ekonomisi kaya gibi, taş gibi" dedi.

Bakan Zafer Çağlayan, San Francisco'da Four Seasons Hotel'de bazı ABD yetkililerinin de katıldığı iftar yemeğinde Türk işadamlarıyla buluşarak bir konuşma yaptı. Türkiye'nin ABD'nin ticaretinden daha fazla pay alması gerektiğini anlatan Bakan Çağlayan, şunları söyledi:

"Maalesef bizim ihracatçılarımızda 'Orası çok uzak nasıl satayım?', 'Dünyanın Amerika'sı nasıl satılır?' mantığı var. Elin oğlu nasıl satıyorsa sen de o şekilde satacaksın. Burada 2 trilyon dolarlık mal satıyorlarsa dünyanın 17'nci büyük, Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi olan ve Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıldönümünde, 2023'te, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm Türkiye için, Cumhuriyet, özgürlük, bağımsızlık için seve seve canlarını vermiş atalarımıza karşı bizim bir boyun borcumuz var. 2023'te bu ülkeye olan sadakatimizi göstermek için, bizim onlara karşı boyun borcumuzu yerine getirmek için Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde olacağını söylüyoruz. "

Sadece Amerikan pazarlarından yüzde 1'lik pay almanın 20 milyar dolarlık ihracat yapmak demek olduğunu kaydeden Çağlayan, "Bu Türkiye için zor değil. ABD'de 6 eyalet bizim dikkatimizi çekiyor. Amerika ile ticaret dediğimiz zaman Teksas, Florida, bu eyaletler bizim Türkiye açısından önemli üzerinde duracağımız eyaletler. Radarımız, bir kılavuzumuz var. Nereye, niçin gitmeliyiz bunları biliyoruz. Bunları bir günde yapmak mümkün değil. Türk ihracatçısının ülkede bir zihinsel değişime ihtiyacı var. Türkiye'yi Dünyanın ilk 10 ekonomisi içine sokmak için çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Amerika'ya ihracat yapmaktaki ürkekliği bırakmalıyız. Ben ihracatçılarımızda bu gücü görüyorum. Dünyanın en büyük şirketlerinde görev yapan çalışan insanlar bizim yanımızda, beraberiz. Ciddi bir güce sahibiz. Pirelli'nin güzel bir reklamı vardır. Bu reklamda diyor ki 'Kontrolsüz güç, güç değildir'; çok güzel bir söz bu. "

Türkiye'nin gidebileceği çok önemli mesafelerin olduğunu, her alanda büyük yatırımların hayata geçirildiğini ve 9 yılda çok yol kat edildiğini ifade eden Bakan Zafer Çağlayan, konuşmasına şöyle devam etti:

"2001 Türkiye'sini ben şu anda İrlanda'nın Yunanistan'ın içinde bulunduğu duruma benzetiyorum. Dünyada taşlar oynuyor. Amerika, hala bugün Avrupa çok ciddi krizlerle boğuşuyor. Bazılarının kızacağını bildiğim için söylüyorum: Türkiye'nin ekonomisi kaya gibi, taş gibi. 99'uncu yurtdışı seyahatim bu benim. Ben pilot değilim. Benim de ailem var. Benim de bir hayatım var. Türkiye'ye gelecek olan yatırımları onlara anlatmak için yollara düştük. Biz bu şekilde Türkiye'yi geliştireceğiz. Güney Kore'deki dünyanın uluslararası dev firmaları dünyanın yatırımını yapacak. Amerika dünyanın en büyük ekonomisi ama neredeyse milli geliri kadar borcu olan bir ülke. Yunanistan, Portekiz aynı. Bugün Türkiye'de toplam iç ve dış borcu milli gelirin yüzde 40'ıdır. 13 yıl sanayi odası başkanlığı yaptım. Şu anda yapsam zorlanırdım çünkü eleştirecek bir şey yok. Türkiye şu andaki küresel krizi 2001 yılında yaşasaydı çoktan nakavt olurdu. Türkiye artık ihracat odaklı bir büyüme seçmiştir Türkiye'nin motoru ihracat dış ticaret olacaktır Türk insanı artık küresel düşünmek küresel üretmek mecburiyetindedir. "

YATIRIMCIYA KOL DÜĞMESİ TAKTI

Toplantıya katılan Los Angeles Ticaret Ataşeliği ve Türk Amerikan İş Bağlantı Birliği(TABC) Başkanı Efe Orhun, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a bir plaket sundu. Bakan Çağlayan da, Orhun'a kol düğmesi hediye etti. Bakan Çağlayan, kürsüde kol düğmesini kendi eliyle Orhun'un gömleğine takarken büyük alkış aldı. - Mersin

Ekonomi Bakanı Çağlayan: Türkiye'nin Ekonomisi Kaya Gibi
Ekonomi Bakanı Çağlayan: Türkiye'nin Ekonomisi Kaya Gibi
Ekonomi Bakanı Çağlayan: Türkiye'nin Ekonomisi Kaya Gibi
Ekonomi Bakanı Çağlayan: Türkiye'nin Ekonomisi Kaya Gibi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title