Ekonomi Bakanı Çağlayan, Fransız Dış Ticaret Bakanı ile Görüştü

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Fransız Dış Ticaret Bakanı ile Görüştü

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Fransız Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq ile görüştü.

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Fransız Dış Ticaret Bakanı ile Görüştü

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Fransız Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq ile görüştü.

İkili, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq, Türk- Fransız ilişkilerine yönelik konuşmasında, güvene dayalı sürdürülebilir bir ortaklık zemini olduğunu gördüklerini ifade etti. Türk-Fransız ekonomik işbirliğinde yeni bir döneme girildiğini belirten Fransız bakan, 15-16 Ocak 2013'te Türkiye'ye yapacağı resmi ziyarette, artan ekonomik ilişkilerin yeniden gözden geçirileceğini söyledi.

Kendisine yöneltilen bir soru üzerine, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in, Fransa'nın notunu düşürmesine de değinen Fransız bakan, bunun bir sürpriz olmadığını dile getirdi. Fransa'nın yeni gelişmekte olan ülkelere yeterince yönelemediğini belirten bakan, "Yeni orta sınıflar ortaya çıkıyor, bunun başında da Türkiye geliyor" dedi.

Sözde Ermeni soykırımı inkar yasasıyla ilgili bir başka soruyu ise Fransız Bakan, "Türk-Fransız ilişkilerinde yeni bir döneme girdik. Anayasa mahkemesinin bu konuyla alakalı kararı var ve bütün Fransız otoriteleri de bu karara uymak zorunda" ifadeleriyle cevapladı.

İş adamlarına vize kolaylığının da herkes tarafından kabul edilen bir konu olduğunu söyleyen Bricq, bu konuda eski İçişleri Bakanının uyguladığı son derece kısıtlı bir politika olduğunu ve bunun yeniden gözden geçirildiğini belirtti.

Basın toplantısında ev sahibi Fransız Bakan'dan sonra konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ile Fransa arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da artırılacağını söyledi. Çağlayan, "Ben yapmış olduğumuz toplantılarımızı yeni dönemde tarihi fırsat olarak değerlendirirken, gerek siyasi gerek ekonomik manada yeni bir milat olarak görüyorum" diye konuştu.

Türk-Fransız Ekonomi Bakanları, 3.dönem ortaklık toplantısında iki antlaşma imzalandığını, bunlardan birinin karar zaptı diğerinin ise Coface ve Eximbank arasındaki anlaşma olduğunu söyledi. Ekonomi Bakanı Çağlayan düzenlenen 3. ortak komite toplantısında ele alınan 130 milyar dolarlık enerji ve 110 milyar dolarlık ulaşım ortaklığının da bu alanlardaki ilişkileri daha da güçlendireceğini belirtti.

Fransız şirketlerin ilgilendiği kentsel dönüşüm yasası çerçevesinde 7 milyon konutun yeniden inşa edileceğini ifade eden Bakan Çağlayan, bunun 500 milyar dolarlık proje olduğunu belirtti. Çağlayan, kobilerin desteklenmesinin de önemli bir işbirliği alanı oluşturacağını söyledi.

"Fransa ve Türkiye için gereken şey ülkelerimiz arasında her alanda var olan ilişkileri daha da artırarak geliştirmek. Bu konuda Türkiye olarak her türlü gayreti göstermeye hazırız" diyen Bakan Çağlayan, aynı ışığın Fransa tarafından da görüldüğünü söyledi.

Çağlayan, Bricq'le ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda hemfikir olduklarını belirterek, bu önerinin Fransız siyaset ve iş dünyasında da çok yoğun bir şekilde kabul gördüğünü aktardı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AB'ye üyelik ve iş adamlarına vizelerin kolaylaştırılması konusunda Fransız Bakan'dan destek istediklerini vurguladı. - PARİS