Aydın'da ceviz hasadı başladı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Aydın'da ceviz hasadı başladı

İhlas Haber Ajansı / Uğur Eser - Haberler | Ekonomi

- Aydın'da ceviz hasadı başladı Ünlü seyyah Evliya Çelebi'nin 'Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü' olarak tarif ettiği Aydın'da ceviz hasat dönemi başladı.

- Aydın'da ceviz hasadı başladı

AYDIN - Ünlü seyyah Evliya Çelebi'nin 'Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü' olarak tarif ettiği Aydın'da ceviz hasat dönemi başladı. Fiyatlardan memnun olan üreticiler aşırı kuraklıktan dolayı rekoltede ciddi derecede düşüklük yaşandığını belirttiler.

Türkiye'de kestane ve incir üretim merkezi olarak bilinen Aydın'da son yıllarda üretimi artan cevizin hasadına başlandı. Özellikle Köşk ilçesinde bağlı yüksek rakımlı mahallelerde hasat edilmeye başlanan cevizler üreticinin umudunu arttırdı. Adeta şenlik havasında geçen ceviz hasadında vatandaşlar bir yandan ceviz hasat ederken diğer yandan da yazdan kalma günlerin keyfini çıkarıyor. Ceviz hasadının en yoğun olduğu bölgelerden Köşk, Başçayır, Ahatlar ve Sarıçam bölgelerinde sabahın erken saatlerine işe başlayan çiftçiler akşama kadar ceviz hasat ediyor.

Bu yıl hasada domuzların bahçelere istila etmesinden dolayı biraz erken başlamak zorunda kalan çiftçiler, mahsülü ve ağaçları korumak için bu yıl hasat işleminde acele ettiklerini belirttiler.

Rekolte düşük fiyatlar yüksek

Pek çok tarım ürününde olduğu gibi bu yıl cevizde de rekoltenin düşük olduğunu belirten üreticilerden Burak Kılınç, "Kuraklıktan dolayı bu yıl rekolte düşüklüğü var. Ancak fiyatlar iyi. Cevizleri hasat etmeye başladık. Çok kurak, yağmur bekliyoruz" diye konuştu.

Aydın'da ceviz hasadı başladı

Aydın'da ceviz hasadı başladı

Aydın'da ceviz hasadı başladı

Aydın'da ceviz hasadı başladı

Aydın'da ceviz hasadı başladı

Aydın'da ceviz hasadı başladı

İhlas Haber Ajansı / Uğur Eser - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title