Ekmeleddin İhsanoğlu: Şiir Okuma Yarışması Yapmıyoruz

Ekmeleddin İhsanoğlu: Şiir Okuma Yarışması Yapmıyoruz

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, kendisini şiir konusunda eleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Ankara’da “Şiir okuma yarışması yapmıyoruz” diye cevap verdi.

Ekmeleddin İhsanoğlu: Şiir Okuma Yarışması Yapmıyoruz

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, kendisini şiir konusunda eleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Ankara’da “Şiir okuma yarışması yapmıyoruz” diye cevap verdi. Şiir tartışmasının tamamen bir gündem değiştirme, milleti oyalama taktiği olduğunu belirten İhsanoğlu, "Gündemi değiştirmek istiyorlar. Bunların gündemi nedir? Rejimi değiştirmek, diktatörlük kurmak istiyorlar. Şimdi biz bunları açığa çıkardığımız için, onlar eski vesayeti yıktılar kendi vesayetlerini kurdular. Onu da kamufle etmek istiyorlar. 'Şüheda fışkıracak', yok 'Akif şiiri'. Prompterdan yanlış okuyanlar bile var. Kendileri tenkit ediyorlar bizi. Yani biz sürçü lisan üzerinde duracak olursak hiçbir şey konuşamayız. Yani insan kendi evladından bahsederken, ‘Ben evlatlarıma helal lokma yedirtmem’ diyerek sürçü lisan ediyorsa, helali haramı karıştırıyorsa, biz bunların üzerinde durmuyoruz, bunlar insanlık hali. Sen de yaparsın ben de yaparım. Ama bunlarla milleti oyalamayınız lütfen.” dedi.

Başbakan Erdoğan, İhsanoğlu'nu Adana'daki programında Yahya Kemal Beyatlı'nın Süleymaniye'de Bayram Sabahı adlı şiiri için "Süleymaniye'de Bayram Namazı” dediği gerekçesiyle eleştirmişti. Bugün Ankara’da düzenlediği mitinglerde konuşan İhsanoğlu, Keçiören’deki konuşmasında şiir tartışmalarına da değindi.

İhsanoğlu konuşmasının başında "AK Partili kardeşlerimiz bizimle beraber. Türkiye'nin tamamı bizimle beraber. Türkiye'de yığınların sessiz hareketini biz görüyoruz. Sessiz yığınların taleplerini dinliyoruz. Sessiz yığınlar artık kavga istemiyor, nefret istemiyor, kutuplaşma, hakaret istemiyor. Kibir istemiyor, kibir istemiyor. Türk milleti, milliyetçiliği ayağının altına alan insanları istemiyor. Türk milleti, milliyetçiliği öpüp başına koyanları istiyor.” dedi.

'İYİ Kİ FECR-İ ATİDEN BAHSETMEDİK'

Ardından şöyle devam etti: “Biz bu yolculuğa çıktık. Nasıl bir cumhurbaşkanı olması gerektiğini tartışırken bir de baktık İstiklal Marşı, Çanakkale Şehitleri…Şüheda çıkacak şühada.. Çanakkale’ye mi aittir, İstiklal Marşı’na mı? Türkiye bir hafta bununla meşgul ediliyor. Bu edebiyat dersinden biz kurtulamayacağız. Şimdi de başlamışlar, Yahya Kemal’in şiirinin adı Süleymaniye’de Bayram Namazı mı, Bayram Sabahı mı. Şimdi bir hafta bunu dinleyeceğiz. Şimdi nükteli ironik bir cevapta şöyle söyledim. Dört şık söyledim. İstiklal Marşı, Çanakkale Şehitleri, Yahya Kemal’in Süleymaniye’de Sabah şiirini bir de Fuzuli’nin Su Kasidesi’ni.. İyi ki Nabi’den Baki’den Galip Dede’den, Tanzimat edebiyatından Fecr-i Atiden bahsetmedik. Yoksa 2015’e 2023’e kadar bunu tartışacaktık.

ERDOĞAN’IN ESKİŞEHİR’DEKİ HARAM LOKMA GAFINI HATIRLATTI

Bu şekilde seçim kampanyası olamayacağını vurgulayan İhsanoğlu, "Türkiye’yi bunlarla meşgul ediyorlar, çünkü onlar kendi gündemlerini saklıyorlar. Gündemi değiştirmek istiyorlar. Bunların gündemi nedir? Rejimi değiştirmek, diktatörlük kurmak istiyorlar. Şimdi biz bunları açığa çıkardığımız için, onlar eski vesayeti yıktılar kendi vesayetlerini kurdular. Onu da kamufle etmek istiyorlar. 'Şüheda fışkıracak', yok 'Akif şiiri'. Prompterdan yanlış okuyanlar bile var. Kendileri tenkit ediyorlar bizi. Yani biz sürçü lisan üzerinde duracak olursak hiçbir şey konuşamayız. Yani insan kendi evladından bahsederken, 'Ben evlatlarıma helal lokma yedirtmem’ diyerek sürçü lisan ediyorsa, helali haramı karıştırıyorsa, biz bunların üzerinde durmuyoruz, bunlar insanlık hali. Sen de yaparsın ben de yaparım. Ama bunlarla milleti oyalamayınız lütfen. Millet ciddi meseleleri, rejimin nereye gideceğini konuşmak istiyor. Siz rejimi mi değiştirmek istiyorsunuz? Siz kendi siyasi görüşünüzün vesayetini mi kurmak istiyorsunuz? Millet bunu dinlemek istiyor, bunu tartışmak istiyor. Siz bunu kamufle etmek için Yahya Kemal’den, Fuzuli'den, Baki’den sabaha kadar prompterdan şiir okuma yarışması yapmıyoruz. Münazaranın da bir adabı var. Biz yola çıkarken dedik ki bu yarış Türkiye’nin en yüce makamı olan cumhurbaşkanlığına ulaşacak bir yarıştır. Bu yarışa girenler saygı içerisinde medeni ölçüler içerisinde yapsınlar. Çelebice olsun dedik. Ben adaylığım açıklandığı günden bugüne kadar sayın başbakana tek kem söz söylemedim ve söyleyemeyeceğim. Bu bizim millet terbiyemiz, devlet terbiyemiz. Buna adab-ı münazara derler.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanın elbette siyasetin içinde olacağını ancak, şahsi ihtiraslarını zorlamaması gerektiğini dile getiren Ekmeleddin İhsanoğlu, “Türkiye bundan sonra tek partili rejime gidemez. 2014 senesinde tek parti olmaz, tek lider olmaz. Bunun adı demokrasi değildir. Bunun adı başka bir şeydir” diye kaydetti. Hükümetin dış politikasını eleştirirken, Türkiye'nin Türk Cumhuriyetlerinin de yanında durması gerektiğini belirten İhsanoğlu, Rabia işareti yaparak, "Bu işaret Rabia işareti değil mi, hangi Rabia? Mısır'daki Rabia. Peki Doğu Türkistan'daki Rabia, Rabia değil mi? Rabia Kadir, Doğu Türkistanlıların lideri. Niye buraya gelemiyor? Bunu sorduk? Bunun cevabını alamadık hala. Bıraksınlar şiiri, edebiyatı” ifadelerini kullandı.

'SEÇİMLERİ MASADA KAYBETMEK İSTEMİYORUZ'

Vatandaşlara 10 Ağustos Pazar Günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandığa sahip çıkma çağrısında da bulunan İhsanoğlu, "Ankaralılar bunu çok iyi biliyorlar, Ankara'da geçtiğimiz belediye seçimlerinde ne oldu? Mansur Yavaş Bey sandıkta kazandı, masada kaybetti. Biz bu seçimleri masada kaybetmek istemiyoruz. Onun için dikkatli olunuz, oyunuza sahip olunuz. Her sandığın başında temsilcileriniz olsun, parti temsilcileriniz olsun, avukatlar olsun. Sırf sandık seviyesinde değil, ilçe, il kurullarında hep beraber olmak lazım. Hakkınızdır, hiç kimse yiyemez. Kapalı kapılar arkasında, dört duvar arasında tezvirat yapılıyor, biz bunu biliyoruz. Onun için bir daha 30 Mart'taki hadiseleri bir daha yaşamayalım. Sandığınıza, oylarınıza sahip olunuz, vatanınıza sahip olunuz” değerlendirmesinde bulundu.