Eker: "Çiftçilerimizin Dgd Başvuru Süresini Uzattık"

Eker: "Çiftçilerimizin Dgd Başvuru Süresini Uzattık"

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Sel Bölgesindeki Çiftçilerin Dgd Başvuru Süresini Uzattıklarını Belirterek, Bölgedeki Esnafın Borçlarının Ertelenmesi İçin Çalışacaklarını Söyledi.

Eker:

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, sel bölgesindeki çiftçilerin DGD başvuru süresini uzattıklarını belirterek, bölgedeki esnafın borçlarının ertelenmesi için çalışacaklarını söyledi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak ile helikopterle Batman'a gelen Mehmet Mehdi Eker, Batman Valisi Haluk İmga'yı makamında ziyaret ederek, sel felaketindeki son durum hakkında bilgi aldı.

Eker, burada yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

''Genel hizmetlerin bir an önce verilmesi için gayret içindeyiz. Özellikle hayvan telefi ve tarım arazilerindeki hasarların belirlenmesi için hasar tespit komisyonları oluşturduk. Bölgedeki çiftçilerimizin DGD başvuru süresini uzattık. Ayrıca toplanamayan başta pamuk olmak üzere hububatların zararlarını ödeyeceğiz. Bölgedeki esnafın borçlarının ertelenmesi için çalışacağız.''

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak da maddi hasarlı ev sahiplerine konut yapacaklarını belirterek, konuşmasını şunları söyledi:

''Bunun için tespitler yapılıyor. Ev yapmak isteyene yardım yapacağız. Ya da bir alan bulup ev yapıp teslim edeceğiz. Bu, 2007 yılına kalacağı için bu süre içerisinde kira yardımı yapılabilir. Biz, her türlü formüle açığız.

2007 yılı için bütçeden Beldes Projesi için 300 trilyon lira ayırdık. Bunu bölgeye gönderebiliriz. İller Bankası'nın bölgede belde ve ilçe belediyelerinin kesintilerini yaptırmayabiliriz. Bu işin takipçisi olacağız. Vatandaşların mağdur olmasına izin vermeyeceğiz.''

Kaynak: AA