Eker: Bulgur Yemeye Devam Edin

Eker: Bulgur Yemeye Devam Edin

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Bulgurun Pirince Göre Daha Besleyici ve Sağlıklı Olduğunu Belirterek, 'Pirinç Sorunumuz Yok, Ancak Bulgur Yemeye Devam Edin' Dedi.

Eker: Bulgur Yemeye Devam Edin

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, bulgurun pirince göre daha besleyici ve sağlıklı olduğunu belirterek, ''Pirinç sorunumuz yok, ancak bulgur yemeye devam edin'' dedi.

Eker, TBMM'nin açılışının 88. yıldönümü nedeniyle verilen resepsiyonunda gazetecilerle pirinç konusunda bir süre sohbet etti.

Sorulara ''Pirincimiz var'' diyerek cevap veren Eker, ''Bizim pirinç sorunumuz yok, dünyada var. Bize bulaştırma gayretleri var'' dedi.

Eker, ''Tavsiyenize uyarak bulgur yemeye devam ediyoruz, ne zaman pirinç yemeye başlayacağız?'' diye soran gazetecilere, bulgur yemeye devam etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Bulgurun faydalarını anlatan Eker, ''Bulgur pirinçten daha besleyici. Pirinçte aşırı nişasta var, bulgurda hem protein hem de B grubu vitaminler var. Bulgur, pirince göre çok daha besleyici ve sağlıklıdır. Pirinç sorunumuz yok, ama bulgur yemeye devam edin. Zaten sorun yoktu, yapaydı'' diye konuştu.

Türk beslenme kültürünün, buğdaya dayalı olduğunu söyleyen Eker, kişi başına yılda 12 kilogram buğday, 7 kilogram pirinç, 6 kilogram da makarna tüketildiğini ifade etti.

Mehdi Eker, pirinç fiyatlarındaki artışın ardından ''Yemeseler ne olur'' değil, ''Yemezsek ne olur'' dediğini belirtti.

MHP'nin kendisi hakkında verdiği gensoru önergesinin anımsatılması üzerine Eker, bunun, demokrasinin gereği olduğunu söyledi. Eker, muhalefet partisinin gensoru, soru önergesi vermesinin normal olduğunu kaydetti.