Eib, Çinli Gıda İthalatçılarını Ağırladı

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Çin'den gelen gıda ithalatçılarını ağırladı.

Eib, Çinli Gıda İthalatçılarını Ağırladı

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Çin'den gelen gıda ithalatçılarını ağırladı.

Birlikten yapılan açıklamaya göre, Çin Halk Cumhuriyeti'nde yerleşik Guandong Gıda İthalatçıları Derneği ve derneğe üye 5 ithalatçı firmanın satın alma yetkililerinden oluşan heyetin, 30 firma ile 90 ikili görüşme gerçekleştirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Çinli ithalatçıların, yaş meyve, meyve suyu, zeytinyağı ve yemeklik yağlar, kuru ve kabuklu meyveler, bisküvi, kahve, çikolata ve pek çok farklı ürün grubundan gıda ithalatı yapma isteklerini dile getirdiklerini belirtti.

Çin'in dünyanın en büyük ekonomisinden biri olduğuna işaret eden Celep, şunları kaydetti:

"Çin'e yaptığımız ihracatın içinde en önemli payı kuru incir, kuru kayısı, çekirdeksiz kuru üzüm, fındık gibi kuru meyveler alıyor. Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatında önemli bir yere sahip olan bu ürünlerin Çin'e ihracatına yönelik çalışmalar meyvesini veriyor ve bu durum ihracat tablolarımıza da yansıyor. Son dönemde Türkiye'den kiraz ihracatı gündemde. Çin'in muazzam düzeylere ulaşan tarım ve gıda ürünleri ithalatında payımızı artırmaya dönük geçmişte de çalışmalarımız oldu. Çin pazarı için Kuru Meyve Tanıtım Grubu olarak kuru incir, Antepfıstığı ve kuru kayısı için tanıtımlar yapıldı. Çok emek verildi ve olumlu sonuçlar alındı. Bu heyetin temaslarının ülkemiz ve bölgemiz gıda ihracatının arttırılmasına katkı sağlamasını bekliyoruz."

Guandong Gıda İthalatçıları Derneği Başkan Yardımcısı Elaine Li, 300'den fazla gıda ithalatçısı üyeleri olduğunu, Çin'e ihracat yapmak isteyen firma ve ülkeler için bir tanıtım platformu oluşturduklarını, ikili iş görüşmeleri, fuar organizasyonu, medya tanıtım aktiviteleri düzenlediklerini ifade etti.

Li, "Kaliteli ithal gıda ürünleri giderek büyüyen Çin pazarında çok büyük talep görüyor. Çinli firmalar ve farklı ülkelerden gıda ithalatçıları ve ülkeler arasında yeni köprüler kurmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.