Ehliyet sınavı ne zaman? Güncel 2021 Direksiyon ve ehliyet sınav tarihleri açıklandı mı?

Ehliyet sınavı ne zaman? Güncel 2021 Direksiyon ve ehliyet sınav tarihleri açıklandı mı?

Ehliyet sınavı ne zaman? Güncel 2021 Direksiyon ve ehliyet sınav tarihleri açıklandı mı?
Haberler.com - Haberler | Gündem

Ehliyet sınavları ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sınav sisteminde değişikliğe gidildi. Ehliyet sınavları artık e-sınav sistemi ile düzenleniyor ve adaylar sınav bitiminde sonuçları öğrenebiliyor. Ehliyet sınav tarihleri ne zaman? 2021 Direksiyon ve ehliyet sınav tarihleri açıklandı mı? Güncel

Koronavirüs salgını nedeni ile ehliyet sınavları yönetmeliğinde de değişikliğe gidildi. Ehliyet sınavları artık yazılı olarak değil, online ortamda gerçekleştiriliyor. Sürücü adayları, e-sınavlara katıldıktan sonra ehliyet sınavı sonuçları sorgulama yapabiliyor. Ocak ayının sonlarına gelinirken 2021 ehliyet sınavı tarihleri de merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından bu yıla ilişkin ehliyet sınavı tarihleri duyuruldu. Peki, 2021 ehliyet sınavları ne zaman yapılacak? Ehliyet sınavı sonuçları nasıl öğrenilir? İşte, 2021 yılı sürücü adayları için ehliyet sınav takvimi...

EHLİYET SINAVI NE ZAMAN?

EHLİYET SINAV TARİHLERİ 2021

Başvuru TarihleriE-Sınav TarihiDireksiyon Tarihi
Yoğunluğa göre aday 2 hafta içerisinde teorik sınava girer.MEB tarafından belirlenir.
1-10 Ocak 2021"Hafta Sonları Yapılacak.
1-10 Şubat 2021""
1-10 Mart 2021""

Ehliyet sınavı için her ayın 1'i ile 10'u arası ehliyet başvuruları alınır. Sürücü adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimi alır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Yine direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. Şu an ülkemizde haftasonu sokağa çıkma yasağı olmasından dolayı ve yüz yüze eğitime geçici bir süre ara verildiği için direksiyon sınavları yapılmıyor.

  • Teorik sınavı geçemeyen aday direksiyon sınavına giremez.
  • Teorik sınav eğitimleri sürücü kursları tarafından şu an için uzaktan eğitim şeklinde veriliyor. Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav merkezlerinde teorik sınava girebiliyor.
  • Teorik sınavlar Hafta içi veya Hafta sonu yapılıyor.

DİREKSİYON SINAVI NE ZAMAN?

Direksiyon sınavlarına ise ara verilmişti. 15 Ocak 2021 Tarihinde MEB tarafından yayınlanan yazıda direksiyon sınavına giren kursiyerler ve direksiyon sınavından görev alan personel sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak ve direksiyon sınavları yapılacak.

EHLİYET ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NEDİR?

Ehliyet almanın üç şartı bulunmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamıyorsunuz. Bu noktada ikinci şart devreye girmektedir. İkinci şart ise deneyim şartıdır. Son şart ise eğitim şartıdır. Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Ehliyet almak için ne gibi belgeler gerekiyor?

-Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

-4 Adet Biyometrik Fotoğraf

-Sürücü olur sağlık raporu

-Sicil kaydı(e-devlet üzerinden alınabiliyor.)

-Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)

ELEKTRONİK SINAV TARİHLERİ NASIL BELİRLENİYOR?

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor.

ELEKTRONİK SINAVA GİRENLER DİREKSİYON SINAVINA NE ZAMAN GİREBİLİR?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra en yakın tarihte direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

DİREKSİYON SONUÇLARI HEMEN ÖĞRENİLİYOR MU?

Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılacak ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebilecek.

EHLİYET SINAVINA GİRİŞ ÜCRETLERİ NE KADAR?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 90 TL iken, direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir.

E-SINAV VE DİREKSİYON SINAVINI GEÇERSEM EHLİYETİMİ NE ZAMAN ALABİLİRİM?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye'nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 2 haftalık geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

E-SINAV KAÇ DAKİKA SÜRÜYOR? KAÇ SORU SORULUYOR? KAÇ PUAN ALMAK GEREKİYOR?

Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor. Yanlışlar doğru cevaplara etki etmiyor.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title