"Ehl-İ Beyte Saygı" Adlı Panel Düzenlendi

"Ehl-İ Beyte Saygı" Adlı Panel Düzenlendi

'Ehl-İ Beyte Saygı' Adlı Panel Düzenlendi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Karabük Üniversitesi'nde "Ehl-i Beyte Saygı" paneli düzenlendi.

Karabük Üniversitesi'nde "Ehl-i Beyte Saygı" paneli düzenlendi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı İlahiyat Kulübü tarafından Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu'nda "Ehl-i Beyte Saygı" paneli düzenlendi. Panele üniversite dekanları ile akademik, idari personeli ve çok sayıda öğrenci katıldı. Panelde ilk olarak açılış konuşmasını gerçekleştiren İlahiyat Kulübü Başkanı Muhammed Furkan Göker, Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının öneminden ve Muharrem ayında meydana gelen Kerbela vakasından bahsederek, "Muharrem ayının önemini kavrayarak geçmişte yaşanan her olaydan bir anlam çıkarmamız gerekir. Bu paneli Ehl-i Beyt'in yaşadıklarını ve Ehl-i Beyt'i anlamak için düzenlemiş bulunmaktayız. Panelin hazırlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederim" dedi.

İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hür Mahmut Yücer, burada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kerbela'da şehit edilen Hz. Ali'nin oğlu Hüseyin ve onun neslinden gelen Ehl-i Beyt'i anlama kavramından söz ederken, Muharrem ayında Ehl-i Beyt'i anlayarak, onun izinden gidilmesinin gereğini vurguladı. İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hür Mahmut Yücer'in sunumlarının ardından, İlahiyat Fakültesi öğrencisi Bünyamin Önder şiir okurken, İlahiyat Fakültesi öğrencileri tarafından da Ehl-i Beyt'i anlatan temsili bir gösteri sunuldu. Gerçekleştirilen gösteri sonrası Muharrem ayının ve aşure gününün Peygamberlerin birçok dönüm noktalarını yaşadığı zaman olduğunu dile getiren İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selim Yılmaz, "Din insanın vicdanını inşa eder. Bu yüzden dinin bütünleştirici bir özelliği vardır. Tarihe baktığımız zaman pek çok savaş din uğruna gerçekleştirilmiş olduğunu görmekteyiz" diyerek din kavramının hayatımızdaki yerinden söz etti. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Demir ise, sunumunda Kur-an'ı Kerim'de Ehl-i Beyt'in kavramsal boyutundan bahsederek, Ehl-i Beyt'in Kur-an'ı Kerim'de üç ayrı yerde geçmiş olduğunu belirterek, Kur-an'ı Kerim Surelerinden ve Hz. Musa kıssasından örnekler verdi. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlyas Canikli, Hz. Peygamberi, Ehl-i Beyt ve Kerbela kavramlarına değinerek, Ehl-i Beyt'in hadis külliyatından, Peygamberlerden ve sahabelerden bahsetti. Yoğun katılım ile gerçekleşen panelde son panelist olan İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hamdi Kızıler, Ehl-i Beyt kavramının tarihin arka planına inilerek açıklanması gerektiğini vurgulayarak; Peygamber Efendimiz ve sonrası yaşanan tarihi olaylar ile İslam Tarihi açısından Ehl-i Beyt kavramını açıklayarak İslam Tarihi'nden kesitler sundu.

Panel panelistlerin katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile son buldu. - KARABÜK

'Ehl-İ Beyte Saygı' Adlı Panel Düzenlendi
'Ehl-İ Beyte Saygı' Adlı Panel Düzenlendi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title