Ego'da Akıllı Kart Dönemi Başlıyor

Ego'da Akıllı Kart Dönemi Başlıyor

Başkent'te, öğrenci ve öğretmenlerin yararlanacağı kırmızı renkteki indirimli Ankarakartların dağıtımı Kızılay Metro İstasyonu ile Büyükşehir Belediye Binası'nda başladı.

Ego'da Akıllı Kart Dönemi Başlıyor

Başkent'te, öğrenci ve öğretmenlerin yararlanacağı kırmızı renkteki indirimli Ankarakartların dağıtımı Kızılay Metro İstasyonu ile Büyükşehir Belediye Binası'nda başladı. Başkentliler, toplu taşımada yepyeni bir dönemi başlatan Ankarakartla ilk kez tanışmış oldu.

Kurban Bayramı sonrasında da Dikimevi ve Beşevler Metro istasyonlarından da alınabilecek kartlara, internet üzerinden de başvuru yapılabilecek.

Öğrenciler, 31 Aralık'a kadar bandrol ücreti ödemeden sadece 5 TL karşılığında indirimli Ankarakartlarını alabilecek. Öğretmenler ise bandrol ücreti ödeyerek yeni kartlara sahip olabilecek. Yılbaşından sonra indirimli karttan faydalanacak engellilerin ise hiçbir ücret ödemeden Ankarakart alabilmesi için yeni bir yönetmelik çalışması sürüyor.

Kartlar 1 Ocak'a kadar paso görevi görecek, daha sonra istenilen miktarda TL yükleme yapılarak bilet olarak kullanılabilecek.

Yeni uygulamayla ilgili bilgi veren EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, "10 Ekim itibariyle Ankarakartla tanıştık. 1 Ocak itibariyle bütün EGO otobüsleriyle metro ve Ankaray'da Ankarakart'ı kullanmaya başlayacağız" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in daha önce öğrencilere yönelik bandrol ücreti uygulamasının kaldırılacağına ilişkin açıklamasını anımsatan Tahiroğlu, 31 Aralık 2013 tarihine kadar öğrencilerden sadece 5 TL kart ücreti alınacağını belirterek, "Öğrencilerimiz önümüzdeki 2 ay içinde indirimli kartlarını acele ederek alsın. 31 Aralık sonrasına kalırlarsa bandrol ücreti ödemek zorunda kalacaklar. Öğretmenler ise geçen yılki fiyat üzerinden bandrol ücreti ödeyecekler" diye konuştu.

1 Ocak'tan itibaren 3 türlü kartın kullanımda olacağı bilgisini veren Tahiroğlu, şöyle konuştu:

"Öğrenciler ve diğer indirimliler kırmızı kart kullanacaklar. 'Mavi tam', 'turuncu serbest' kullanımlar için olacak. Üçünün de kullanım tarihi 1 Ocak. yeni yılla birlikte EGO otobüslerinin tamamında, metro ve Ankaray'da kullanılacak, sonra da özel toplu taşıma araçlarında kullanılmaya başlanacak.

İndirimli bilet kullanan öğrenci ve öğretmenler bugünden (10 Ekim) itibaren Ankara Büyükşehir Belediye Binası ve Metro Dağıtım merkezinde öğrenci belgeleri veya öğretmen olduklarına dair yazıyla müracaat edebilecek. Bayramdan sonra ise internet üzerinden müracaat ederek, sırasını beklemeden buradan sadece kartını alacak.

İndirimli kartlar 1 Ocak'a kadar paso, bandrol yerine geçecek, sonra da dolum yapılarak, manyetik okuyucudan geçirilerek bilet gibi kullanılabilecek."

BİRÇOK KOLAYLIK GETİRİLECEK

Çevre dostu bir proje olan manyetik kartların Başkentlilerin hayatında pek çok kolaylık sağlayacağına dikkat çeken Tahiroğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Maliyetler ortadan kalkmış olacak. Kartım okumadı, eskidi, yıprandı derdinden kurtulanacak. Kart arama derdi olmayacak. İleriki aşamalarda internette doluma gideceğiz. Kiosk cihazlarından dolum yapılabilecek. Ankara'ya kazandıracağı bir diğer önemli şey ise gerçek hat planlamaları yapacağız. Gerçek yolcuları sayacağız. Servis aralıklarını buna göre değiştireceğiz. Vatandaş için büyük avantaj olacak. Sahte kart sıkıntıları vardı. Manyetik kartla kaçakların engellenmesiyle gelirler artacak."

DAĞITIM GİŞELERİ ÇOĞALACAK

Başkent'te Türkiye'nin en ucuz toplu taşıma imkanının yaşandığını vurgulayan Hatipoğlu, yeni kartlarla yeni bir fiyat politikasının düşünülmediğini ifade etti.

Yeni uygulamayla yaklaşık 200-250 bin kişinin indirimli kart alacağını ifade eden Tahiroğlu, "Bu sistemle vatandaşın hayatı ciddi anlamda kolaylaşacak ancak Başkentlilerden, başlangıçta şunu arzu ediyoruz. İlk defa uygulanacak sistemde ufak tefek sıkıntılar olabilir. Vatandaşlarımızdan bayram sonu internetten, 'www.ankarakart.com.tr ile www.ego.gov.tr' adresleri üzerinden başvuru yapmalarını ve başlangıçtaki aksaklıklarla ilgili anlayışlı olmalarını bekliyoruz" diye konuştu.

Tahiroğlu, yoğunluğu gidermek için bayram sonrasında Beşevler ve Dikimevi İstasyonlarında da kart dağıtım gişelerinin açılacağını kaydetti. - ANKARA