'' Eğitimde E-dönüşüm Sempozyumu''...

'' Eğitimde E-dönüşüm Sempozyumu''...

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, ''Sinerji oluşturan eğitim ve teknoloji iki önemli konu. Dolayısıyla bu iki konsept hayatımızın olmazsa olmazlarıdır'' dedi.

'' Eğitimde E-dönüşüm Sempozyumu''...

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, ''Sinerji oluşturan eğitim ve teknoloji iki önemli konu. Dolayısıyla bu iki konsept hayatımızın olmazsa olmazlarıdır'' dedi.

Eğitimciler Birliği Sendikası'nın, İTO'nun katkılarıyla organize ettiği ''Eğitimde e-Dönüşüm Sempozyumu'', Kadıköy Zübeyde Hanım Öğretmenevi konferans salonunda yapıldı.

Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından ''Vizyonel Bakış'' konulu sunum yapan Yalçıntaş, İTO olarak kendilerine ne zaman eğitimle ilgili bir proje gelse, destek ve yardımlarını esirgemediklerini söyledi.

Yalçıntaş, düzenlenen bu sempozyumda iki önemli konsept bulunduğunu belirterek, ''Sinerji oluşturan eğitim ve teknoloji iki önemli konu. Dolayısıyla bu iki konsept hayatımızın olmazsa olmazlarıdır'' dedi.

Türkiye'de varlığını sürdüren büyük şirketlerin 210 milyar dolar civarında bir değer ifade ettiğini dile getiren Yalçıntaş, ''İki gencin kafa kafaya vererek, bilgiye dayalı olarak kurdukları Google adlı yabancı şirketin bugünkü değeri ülkemizdeki şirketlerin değerine eşit. Dolayısıyla, dünyada iletişim teknolojisi çok ilerliyor. Ve bir yerde bilgi üretildiği zaman her yere ulaşıyor. Bu da dünyanın adeta bir köye dönüşümünü sağlıyor. İnsan istediği bilgiyi istediği anda oturduğu yerden elde edebiliyor'' diye konuştu.

Yalçıntaş, Türkiye'nin, gelişen ve ilerleyen bu teknolojik dünyada yerini alması için bilgisini ekonomik değere dönüştürmesi gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''İki ay önce ABD'deydim. İTO olarak bir teknopark kurmak için gitmiştik. Orada silikon vadisinde bulunduk. Tüm dünya şirketlerinin önemli yetkilileriyle bire bir görüşmeler sağladık. Onlar bize, 'Dünyanın her bir yanında yatırımlarımız var. Bizim için birinci planda önemli olan; gittiğimiz yerlerde eğitimli, donanımlı, işi bilen, genç iş gücü var mı? Biz ona bakıyoruz. Çünkü bizim temelimiz bu. Bu yüzden İrlanda, Hindistan ve İsrail'e gidiyoruz' dediler. Onun için yapılacak şey, eğitim ve teknoloji ile bütünleşmiş, çağın gereklerine cevap veren gençlerin yetiştirilmesidir. İTO olarak bu tür eğitim projelerine desteğimizi veriyoruz. Ülke olarak eğitimli insan gücü yetiştiremezsek, istenildiği kadar para politikası oluşturulsun insan gücünün kalitesi yoksa ülke olarak hiçbir yere varamayız.''

-''EĞİTİMCİLERE DAHA FAZLA BÜTÇE''-

Türkiye'nin e-devlet'e geçmek için çalışmalarını sürdürdüğünü ve AB'ye giriş sürecinde de en çok e-eğitim'e iş düştüğünü anlatan Yalçıntaş, Milli Eğitim Bakanlığı ile eğitimcilere daha fazla bütçe aktarılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye Bilişim Vakfı Ankara Temsilcisi Dr. Aydın Kolat da internet kullanımının önemine dikkati çektiği konuşmasında, bilginin yüksek bir değer, büyük bir güç olduğunu belirtti.

Kolat, bilginin uluslararası iletişimle desteklenmesi ve entegrasyonun sağlanması gerektiğini bildirdi.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener de Microsoft olarak 8 ay boyunca Türkiye'nin il, ilçe, kasaba ve köylerini dolaştıklarını ifade ederek, ''Bilişim çadırlarımıza gelen çocuklara, 'İstanbul'a gelmek ister misiniz?' diye sorduğumuzda, 'Hayır, burada internet varsa, benim başka yerlere gitmeme gerek yok' cevabını aldık. Bu da gösteriyor ki, bilgi ve iletişim teknolojisinin oralara götürülmesi halinde, yarının büyükleri olacak bu çocuklar yerel yerleşmede büyük rol oynayacakları gibi göçü de durdurmuş olacaklar'' şeklinde konuştu.

Kaynak: AA