Eğitimcilerin Ek Ders Protestosu

Eğitimcilerin Ek Ders Protestosu

Amasya'da Türk Eğitim-sen Üyesi Eğitimciler, Yaptıkları Basın Açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ek Ders Uygulamalarını Protesto Etti.

Eğitimcilerin Ek Ders Protestosu

Amasya'da Türk Eğitim-Sen üyesi eğitimciler, yaptıkları basın açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ek ders uygulamalarını protesto etti.

Yavuz Selim Meydanı'nda geniş güvenlik önlemleri altında yapılan basın açıklamasına, Türk Eğitim-Sen üyesi eğitimcilerin yanı sıra MHP Amasya İl Başkanı Mevlüt Yücel, Tarım ve Merkez İlçe Başkanı Erhan Demir de katıldı. Bir yandan öğretmenlerin ek ders ücretlerinin artırıldığının kamuoyuna açıklandığını, diğer yandan, şark kurnazlığıyla ortaya konulan yazı ve genelgelerle ek ders sayılarının en aza inmesinin sağlandığını, branş dışı derslere aylık karşılığı girmek zorunda bırakıldığını söyleyen Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Kamil Terzi, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2007/19 sayılı genelgesiyle öğretmenlere hasta olmak bile yasaklanmıştır. Hasta olan öğretmenler ücretlerinin kesilmesi tehdidiyle karşı karşıya bırakılmaktadır. Öğretmenlerin hastalık gibi son derece özel problemlerine bile inanmayan ve idareyle eğitim çalışanları arasında zaten var olan güven problemini daha da derinleştirmeye çalışan anlayış, Türk milli eğitiminin hangi problemini çözebilir" dedi.

Öğretmen dışında hizmetli, memur, teknisyen ve diğer eğitim çalışanlarının çok daha kötü şartlarda yaşamak zorunda bırakıldığını ileri süren Kamil Terzi, "Eğitimin bu görünmez kahramanlarının varlığı bile unutulmuş, hangi görevleri yapacakları bile belli değildir. Asgari geçim standartlarının çok altında yaşamak zorunda bırakılan hizmetli, memur ve teknisyenlerin, bırakınız devlet memuru olduklarını, insan oldukları bile unutulmuştur. Emsali çalışanlar diğer kurumlarda ek ödenek alırken, Milli Eğitim Bakanlığı personeli göz ardı edilmiş, sayın Başbakan'ın önceleri sık sık kullandığı 'Eşit işe eşit ücret' politikaları rafa kaldırılmıştır" diye konuştu.

(DY-SA-NÇ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA