Eğitimciler Öğretmene Şiddeti Protesto Etti

Eğitimciler Öğretmene Şiddeti Protesto Etti

Eğitimciler Öğretmene Şiddeti Protesto Etti
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Balıkesir'de Memur Sen, Türkiye Kamu-Sen ve Kesk'e bağlı eğitim sendikalarının şube başkanları ve üyeleri öğretmenlere yönelik şiddet eylemlerini protesto etti.

Balıkesir'de Memur Sen, Türkiye Kamu-Sen ve Kesk'e bağlı eğitim sendikalarının şube başkanları ve üyeleri öğretmenlere yönelik şiddet eylemlerini protesto etti. Balıkesir Anadolu Lisesi önünde toplanan sendika temsilcilerinin ortak basın açıklamasında, "Güvenliğin olmadığı bir yerde sağlıklı eğitim yapılamaz" dendi.

Balıkesir Anadolu Lisesi önünde düzenlenen basın açıklamasında, bu okulda görev yapan Aydın İşitmez isimli İngilizce Öğretmeninin ders sırasında bir öğrencisi tarafından saldırıya uğrayıp darp edildiği, bu defa şiddet mağdurunun bir öğretmen olduğu belirtilerek olay protesto edildi. Eğitim-Bir-Sen şube başkanı İbrahim Ethem Yılmaz, "Milletin çocuklarını eğitmekten başka amacı olmayan öğretmenlerimize yönelik saldırıları bir kez daha kamuoyuna taşımak için bu gün buradayız. Bu okulun öğretmenlerinden Aydın İşitmez arkadaşımız maalesef cehaletin kurbanı seçilmiş, Öğrencisini eğitmek ve topluma kazandırmaktan başka hiçbir amacı olmayan öğretmenimiz görevi başında iken bir öğrencisi tarafından saldırıya uğramış ve ciddi şekilde yaralanmıştır. Öğretmenlerin kolay hedef haline gelmesini sağlayan okullardaki güvenlik problemi, bir an önce çözülmeli, okullar öğrenci ve eğitim çalışanları için güvenli alanlara dönüştürülmelidir. Alo 147 gibi bazı öğrencileri ve velileri çirkinleşmeye teşvik eden uygulamalar ise gözden geçirilmelidir. Öğretmenin veli tarafından darp edilmesi olayları, bu tür menfur hadiselerin olağan hale gelmesi gibi bir yanlışlığa da neden olabileceğinden öğrencilerin ve öğretmenlerin güvenliğini ihlal edenler hakkında caydırıcı cezalar öngörülmelidir. Öğretmene saldıranlar bilmeliler ki onlar sadece öğretmeni yaralamakla kalmıyor; aynı zamanda geleceklerini de yok ediyorlar. Bir eğitimciye saldırmak demek aynı zamanda bilime ve ülkenin geleceğine saldırmak demektir" dedi.

Eğitim-Bir-Sen şube başkanı İbrahim Ethem Yılmaz sözlerine şöyle devam etti;

"Öğretmene uygulanan şiddetin temelinde öğretmene olan saygı ve sevginin azalmasının payı elbette çok büyüktür. Bu konuda yetkililere, velilere ve eğitim kurumlarına çok iş düşüyor. Herkes şunu bilmelidir ki öğretmen asla sahipsiz değildir. Bütün gücümüzle arkadaşlarımızın yanında olacak ve arkadaşlarımızın uğradığı şiddetin takipçisi olacağız. Buradan bütün sorumlulara sesleniyoruz; Şiddetin her türlüsüne, nereden ve kimden gelirse gelsin karşıyız. Maalesef bu gün öğretmenlerimiz saldırılara karşı savunmasızdır. Eğitim Öğretim Kurumlarında alınması gereken güvenlik tedbirleri yeterince alınamıyor, sorumluluk öğretmenlere bırakılıyor. Bu gün okullarımızda halen özel güvenlik tedbirlerinin alınamaması velilerimizin ihmalkar davranması Milli Eğitim Bakanlığının okullarda şiddete yönelik gerekli tedbirleri almaması öğretmenlere saldırıyı her geçen gün artırmaktadır. Yetkilileri öğretmenlere sahip çıkmaya çağırıyoruz. Öğretmene yönelik şiddetin bir an önce son bulmasını istiyoruz. Sorun sadece emniyet tedbirleri yönünden ele alınmamalı şiddetin nedenlerini ortadan kaldıracak uygulamalara da ağırlık verilmelidir. Bu önlemlerin önemli bir kısmı da eğitim yoluyla alınacaktır. Bu manada değerler eğitimine ağırlık verilmeli, öğretmene saygı yeniden tesis edilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimcilere yönelik her saldırının sıkı takipçisi olmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliği kanalıyla yargıya intikal etmiş davalarda kendi personelinin yanında olduğunu göstermelidir. Bakanlık nerede duracağı belli olmayan bu şiddetin olaylarının bir an önce son bulması için gereğini yapmalıdır. Bugün okullarda öğretmenlerimizin can güvenliği kalmadı. Her gün bir arkadaşımız şiddet kurbanı oluyor, okullarımız tahrip ediliyor, eğitime ara veriliyor. Artık OECD raporlarını okumayı bırakın. Türkiye gerçekleriyle yüzleşin ve eğitimcilerin feryadına kulak verin. Güvenliğin olmadığı yerde sağlıklı bir eğitim yapılamaz."

Kimsenin yaptığının cezasız kalmaması gerektiğini söyleyen İbrahim Ethem Yılmaz, basın açıklamasına katılarak mesleğe ve meslektaşlarına sahip çıkan Eğitim-Sen'e, Türk Eğitim-Sen'e ve Eğitim-İş sendikalarının temsilci ve üyelerine teşekkür etti. - BALIKESİR

Eğitimciler Öğretmene Şiddeti Protesto Etti
Eğitimciler Öğretmene Şiddeti Protesto Etti

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title