Eğitimci Münir Arıkan: Çocuklarınıza Bilim Adamlarının Hayatını Okuyun

Eğitimci Münir Arıkan: Çocuklarınıza Bilim Adamlarının Hayatını Okuyun

Eğitimci Münir Arıkan, Ailelere, Bilim Adamlarının Biyografilerini ve Başarı Öykülerini Çocuklarına Okumaları Tavsiyesinde Bulundu.

Eğitimci Münir Arıkan: Çocuklarınıza Bilim Adamlarının Hayatını Okuyun

Eğitimci Münir Arıkan, ailelere, bilim adamlarının biyografilerini ve başarı öykülerini çocuklarına okumaları tavsiyesinde bulundu.

Osmaniye Ensar Eğitim, Kültür ve Dostluk Derneği tarafından verilen "Kaliteli ve Nitelikli İnsan Olma Sanatı" konulu seminerde konuşan Münir Arıkan, davetlilere Hülya Avşar, Mehmet Ali Erbil, Acun Ilıcalı gibi bazı ünlü isimlerin resimlerini göstererek isimlerini sordu. Herkes hep bir ağızdan cevap verirken, önemli bilim adamlarının resimlerini gösterince ise salonda çok az tanıyan çıktı.

Çok sayıda çocuğun anne ve babalarca kendisine getirildiğini ifade eden Arıkan, "Üzülerek söylemek gerekir ki çocuklarımızı iyi eğitemiyoruz. Anne ve babalar, Allah ayak vermiş, oynayan, sağa sola koşan çocuğa 'otur', dil vermiş konuşsun diye çocuk konuşuyor 'sus' gibi davranışlarla çocukların psikolojilerini bozuyorlar. Sonra bize getiriyorlar. Alttan giriyorum, üsten giriyorum. Ortada anne ve babadan başka sorun göremiyorum. 600 tane araba markası biliyorlar, 500 tane cep telefonu biliyorlar, 800 tane futbolcu biliyorlar. Böyle çocuklarda sorun olabilir mi? Sorun anne babada, önce bunu kabullenmek gerekir." dedi.

Arıkan, "Bu gün eğer dünyanın nimetleri bizlere lütfedilmiş ama ağız tadıyla yiyemiyorsak, son model önü havuzlu evlerde yaşıyor fakat içeride huzur gitmişse, anne baba evde gönüllü gardiyanlık yapıyor, çocukların boyunları bükük mahkûmiyet hayatı yaşatarak evleri hapishaneye çevirmişsek bütün bunların sorumlusu maalesef bizleriz." diye konuştu.

Her şeyden önce anne babaların kendilerine gelmeleri gerektiğini ifade eden Arıkan, Afrika'daki çocukları örnek vererek, onların zor şartlar altında yaşam mücadelesinden bahsetti.

Yıl boyunca ellerinde bir tahta ile eğitim gördüklerini belirten Arıkan, "Biz ise okulu, evi, arabayı beğenmiyoruz. Yediğimiz yemeğin tadını tuzunu beğenmiyoruz. Bizim ilk önce kendimize gelmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.

Hayatın öğrenmek, yaşamak, sevmek ve iz bırakmak olduğunu belirten Münir Arıkan, "Öğrendiğin ve onu uyguladığın kadar varsın. Yaşadığınız zaman sürecinde iz bırakmak ister misiniz? Ölümlüler kervanında adının ölümsüzler arasına aldırmaya var mısın? O zaman öğrenir, yaşar ve seversen iz bırakırsın. Hepimizin gerçek ölüm tarihi adımızı minnetle yad eden son kişinin öldüğü gündür." ifadesini kullandı.

Yüzyılın 10 bilim adamından altısının Türk olduğunu belirten Arıkan, anne ve babalara bilim adamlarının biyografilerini çocuklarına okumalarını istedi.

Türkiye'de okul çağına kadar çocuklara 18 bin defa geri zekâlı, manyak, salak gibi ifadeler kullanıldığını belirten Münir Arıkan, şunları söyledi: "Her şeyden önce bu yavrularımızı geleceğe hazırlamak için hepimize anne ve babalara büyük görevler düşmektedir. Bu gün konuşmasına, koşup oynamasına izin vermediğiniz bu günün çocukları gelecekte büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu yüzden onlar üzerindeki sorumluluklarımızı hakkı ile yerine getirmek zorundayız. Çocuklarımız neyi iyi biliyorsa ona yönelsinler. Onlara yapabildikleri her şeyde en iyisi olması için zemin hazırlamalıyız."

Osmaniye Ensar Eğitim, Kültür ve Dostluk Derneği Başkanı Esat Çetin ise, yeni kurdukları derneğin çalışmaları hakkında kısa bilgi verdi.

Çetin öncelikle İHL mezunlarının ilahiyat fakültesi mezunu olabilmeleri için tamamlama kursları çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirterek, 22 Kasım 2008 tarihinde Cebelibereket Kültür Merkezi'nde 4. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmen Sempozyumu'nun yapılacağını söyledi.

(CİHAN)