Haberler

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde Bitki Besin Maddeleri Araştırılıyor

Son Güncelleme:
Abone Ol

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Avrupa Birliği projesi kapsamında bitki besin maddelerinin tarımsal üretimde kullanılabilirliği ve hayvan beslenmesinde değerlendirilebilirliği araştırıyor. Proje, TÜBİTAK tarafından desteklenen Avrupa Birliği ERA-NET projesi kapsamında yürütülüyor.

Niğde'de AB ERA-NET projesi ile döngüsel ekonomide tarımsal üretim araştırılıyor

Avrupa Birliği ERA-NET projesi, 7 ülkeden 10 üniversite ve araştırma merkeziyle yürütülüyor.

NİĞDE - Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin de proje paydaşı olduğu projede, farklı bitki besin maddelerinin tarımsal üretimde kullanılabilirliği ve bu üretimden elde edilen ürünlerin hayvan beslenmesinde değerlendirilebilirliği araştırılıyor.

Dışarıdan minimum girdi ile hayvansal atıklarla bitkiyi beslemek, bitkisel ürünlerle ise hayvanı besleyerek üretim yapmayı hedefleyen projede tarım tekniklerinin biyoçeşitliliğe etkisi de araştırılıyor.

TÜBİTAK tarafından desteklenen proje ile ilgili bilgi veren Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Gökçe şunları kaydetti;

"Döngüsel ekonomide tarımsal üretim başlıklı bir projenin ayağını yürütmekteyiz. Bu proje kapsamında hem yöresel hem de ülke genelindeki farklı bitki besin maddelerinin tarımsal üretimde kullanılabilirliğini, bu üretimden elde edilen ürünlerin de hayvan beslenmesinde kullanılabilirliğini araştırmaktayız. Bu bağlamda hem kalite hem de verim açısından bitkisel üretimi karşılaştırmakdayız. Aynı zamanda tarımsal üretimdeki diğer ilaç ve gübre gibi inorganik girdileri daha da düşük düzeyde tutmayı amaçlamaktayız. Son yıllardaki iklimsel değişimle beraber Avrupa Birliği'in Yeşil Mutabakat çerçevesinde biyoçeşitliliğe verdiği önem ve bunu arttırmaya yönelik çalışmalar projemizin ayağını oluşturmakta. Proje çıktıları Niğde ve TR71 bölgesi ve ülkemiz tarımı açısından toprak besin elementlerinin düzenlenmesi ve topraktasi su tutma kapasitesinin arttırılması açısından önemli. Dairesel üretim dediğimiz bitkisel ve hayvansal üretimin birbirini desteklerler olmalıdır. Elde ettiğimiz sonuçlarda son derece ümit var olarak görülmekte. Özellikle biyokömür uygulamasının yaptığımız alanlarda hem verimde hem hastalık zararlı ve yabancı ot sayısında azalma görmekteyiz. Aynı zamanda da çevre ekolojisi açısından önem arz eden faydalılar dediğimiz böcekler ve tozlayıcılar açısından pozitif etkisini gözlemledik."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Eğitim

Avrupa Birliği Niğde Ömer Eğitim Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Gönül Dağı 118. bölüm fragmanı izle! Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı izle! Resmi Gazete Atama Kararları! Bugünün (10 Aralık) kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Bursa'da Deprem mi oldu? Bursa'da nerede, kaç büyüklüğünde deprem oldu? PSG - Nantes maçı ne zaman? PSG - Nantes maçı hangi kanalda, saat kaçta? Açıköğretim sınavlarında kalem veriliyor mu 2023? Açıköğretim sınavlarında kalem, silgi, su, kalemtraş verilecek mi? AÖF sınavında kalem veriliyor mu? AÖF sınavında silgi, su, verilecek mi? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (9 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Saffet Sancaklı istifa mı etti? MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı neden istifa etti, sebebi ne? Yılbaşında okullar tatil mi? Yılbaşında okullar resmi tatil mi, değil mi? Yunan adaları 7 günlük kapı vizesi ne kadar, kaç TL? Yunan adaları kapı vizesi ücreti belli oldu mu? Süper Lig maçları nereden izlenir? Trendyol Süper Lig maçları hangi platformda yayınlanıyor? Keçiören Belediyesi hangi parti? Keçiören Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Keçiören Belediye başkanı kimdir? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı hangi kanalda, saat kaçta? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı ne zaman? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı hangi kanalda, saat kaçta? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı ne zaman? Beşiktaş-Fenerbahçe maçı ilk 11'ler belli oldu mu? Beşiktaş-Fenerbahçe maçında kadroda kimler var?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title