Eğitim Yasasını Protesto Eden Yunanlı Öğrenciler Polisle Çatıştı

Eğitim Yasasını Protesto Eden Yunanlı Öğrenciler Polisle Çatıştı

Yunanistan Hükümeti'nin Çıkarmayı Planladığı Eğitim Yasasına Karşı Çıkan Yunanlı Öğrenciler, Bugün Düzenledikleri Protesto Gösterisinde Parlamento Binasına Girmek İsteyince Polisle Çatıştı.

Eğitim Yasasını Protesto Eden Yunanlı Öğrenciler Polisle Çatıştı

Yunanistan Hükümeti'nin çıkarmayı planladığı eğitim yasasına karşı çıkan Yunanlı öğrenciler, bugün düzenledikleri protesto gösterisinde parlamento binasına girmek isteyince polisle çatıştı.

Atina Politexnio Üniversitesi önünde toplanan binlerce Yunanlı öğrenci ve eğitim görevlisi, hükümetin eğitim yasasını protesto etti. Eğitim yasasının 16. maddesinde değişikliğe gitmek isteyen Yunan Hükümeti, uzun süredir tartışılan 16. maddeyi bugün ilk defa meclis içinde tartışmaya başladı. Hükümetin 16. maddede gitmek istediği temel değişiklik ise, özel üniversitelerin devlet tarafından resmi olarak tanınması. Eğitimdeki reforma karşı çıkan eğitim görevlileri ve öğrenciler, hükümetin çıkarmayı düşündüğü bu yasayı protesto etmek amacıyla, Atina Politexniou Üniversitesi önünden başlayan ve meclis binası önünde biten bir yürüyüş yaptı. Taleplerini hükümete bildirmek için meclis içine girmek isteyen göstericilere polis engel oldu. Uzun süren gerginlikten sonra meclis önündeki polis bloğu göstericilere yolu açmayınca, öğrenciler ve polis arasında çatışma yaşandı. Polis yetkilileri, göstericileri biber gazı ve zor kullanarak meclis önünden uzaklaştırmaya çalıştı. Yaşanan çatışmadan sonra gösteri konvoyu, meclis yakınında uzun süre bekleyerek, değişikliğe gidilmesi beklenen yasa tasarısına karşı çeşitli sloganlar atarak seslerini duyurmaya çalıştı. Geç saatlere kadar bekleyen göstericiler, daha sonra meclis önünden ayrıldı.

Yunanistan İşçi Sendikası da, öğrencilere destek vermek amacıyla bu sabahtan itibaren 1 gün süreli bir greve başlamıştı.

(ES-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA