Eğitim Uçuşu Yapan Uçağın Düşmesi

Eğitim Uçuşu Yapan Uçağın Düşmesi

Afet Koordinasyon Merkezi'nden (Akom) Yapılan Yazılı Açıklamada, Terkos Gölü Civarında Eğitim Uçuşu Yapan Sorem Firmasına Ait Yangın Söndürme Uçağının Düşmesi Sonucu Meydana Gelen Kazada Uçakta Bulunan 2 Pilot ve 1 Teknisyenin Yaralandığı Bildirildi.

Eğitim Uçuşu Yapan Uçağın Düşmesi

Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) yapılan yazılı açıklamada, Terkos Gölü civarında eğitim uçuşu yapan Sorem firmasına ait yangın söndürme uçağının düşmesi sonucu meydana gelen kazada uçakta bulunan 2 pilot ve 1 teknisyenin yaralandığı bildirildi.

AKOM'dan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kiraladığı amfibi tipi uçakların benzeri olan uçağın saat 16.30 sıralarında Atatürk Havalimanı'ndan ayrıldığı belirtildi. Yetkililer, uçağın Sorem firması tarafından Orman Bakanlığı'na kiralandığını, geçen ayın 29'unda sözleşmesi bittikten sonra eğitim amaçlı İstanbul'da konuşlandığının öğrenildiğine değinildi. Uçağın şirketi tarafından İtalya'ya gönderilmediği, eğitim amaçlı ve yedek olarak İstanbul'da bekletildiğinin ifade edildiği

açıklamada, "Uçağın kullanımı, her türlü uçuş ve tasarruf, kiralama hizmeti veren İtalyan firmasınındır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kiraladığı iki uçak görevine devam etmektedir. Düşen uçak da diğer uçaklarla aynı hangarı kullanmaktadır. Eğitim uçuşu yapan uçak, Çatalca Celep köyü Çanakça Dere mevkiinde düştü, ilk müdahaleyi köylüler yaptı. İki pilot ve teknisyen, büyükşehir ekipleri ve jandarmanın yardımıyla hastaneye kaldırıldı" denildi.

(İST-RA-OK-Y)