Eğitim-sen Nusaybin Temsilciliği, Okullardaki Şiddet Olaylarını Protesto Etti

Eğitim-sen Nusaybin Temsilciliği, Okullardaki Şiddet Olaylarını Protesto Etti

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-sen) Nusaybin İlçe Temsilciliği, Son Günlerde Okul Önlerinde Yaşanan Kavgaları Yaptığı Basın Açıklamasıyla Protesto Etti.

Eğitim-sen Nusaybin Temsilciliği, Okullardaki Şiddet Olaylarını Protesto Etti

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Nusaybin İlçe Temsilciliği, son günlerde okul önlerinde yaşanan kavgaları yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti.

Çağ Caddesi'nde yapılan basın açıklamamasında konuşan Eğitim-Sen Baştemsilcisi Abdullah Gökçe, son birkaç ayda okullarda şiddet ve kavga görüntülerinde ciddi artışlar meydana geldiğine dikkat çekti. Okullarda ve okul önlerinde yaşanan olaylarda her gün çok sayıda öğrencinin yaralandığına vurgu yapan Gökçe, olayların özelde Nusaybin'de genelde ise tüm ülkede eğitim sisteminin çok ciddi bir tehdit ile karşı karşıya kaldığını bildirdi.

Gökçe, İlköğretim okulları ve liselerde artan öğrenci kavgaları, bazı velilerin sorun çözmek adına okulu basmaları, öğretmen ve öğrencilere şiddet uygulanması gibi olaylar artık olağan hale geldiğini kaydetti.

Gökçe, "Bu durumun çeşitli nedenleri vardır. Özellikle son yıllarda toplumdaki gelir adaletsizliğinin ve yoksullaşma oranının artması; göç nedeniyle yerleşim birimlerinde oluşan kontrolsüz yapılaşma ve yerel düzeyde kendi yönetim düzeneklerini oluşturan çetevari benzeri grupların sayısındaki artış, işsizlik olgusu, gelecek kaygısı ve gençler arasında sisteme dönük güvenin aşınması; kültürel yozlaşma ve yabancılaşma; kalabalık sınıflar, okulların yetersizliği, öğretmen eksikliği 'günü birlik, ücretli kölelik politikalarıyla öğretmen istihdamının yapılıyor olması', yazılı basının ve görsel medyanın şiddet unsurları içeren programlarındaki artış, ilk akla gelen nedenlerdir." şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yaşanan şiddet olaylarının değerlendirildiğine değinen Gökçe, toplantıya ilçede yetkili eğitim sendikası olarak Eğitim-Sen'in davet edilememesini kınadıklarını söyledi.

Nusaybin'de özelikle lise önlerinde öğrenciler arasında çıkan ve ailelerin de karıştığı olaylar yaşanıyor. Son dönemlerde yaşanan olaylarda 4 öğrenci bıçaklanarak yaralandı.

Kaynak: CHA