Eğitim-sen'den Hüseyin Çelik'e Suç Duyurusu

Eğitim-sen'den Hüseyin Çelik'e Suç Duyurusu

Eğitim-sen, Danıştay'ın Sınavsız Atanan Tüm Öğretmenlerin Atamalarının Geri Alınması Yönündeki Kararını Uygulamayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Meb Müsteşarı Nejat Birinci Ve Personel Genel Müdürü Remzi Kaya Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu.

Eğitim-sen'den Hüseyin Çelik'e Suç Duyurusu

Eğitim-Sen, Danıştay'ın sınavsız atanan tüm öğretmenlerin atamalarının geri alınması yönündeki kararını uygulamayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, MEB Müsteşarı Nejat Birinci ve Personel Genel Müdürü Remzi Kaya hakkında suç duyurusunda bulundu.

Eğitim-Sen Genel Sekreteri Emirali Şimşek yaptığı yazılı açıklamada, MEB'in Süper Liselerin Anadolu Liseleri'ne dönüştürülmesi nedeniyle artan öğretmen açığını karşılamak amacıyla bir genelge yayınladığını, bu genelgeyle Bakanlığın mevzuata aykırı biçimde, Anadolu Liseleri'ne sınavsız binlerce öğretmen ataması yaptığını savundu.

Eğitim-Sen'in açtığı dava sonucunda Danıştay 2'nci Dairesi'nin yürütmenin durdurulması yönünde karar verdiğini anımsatan Şimşek, karar sonrasında atanan tüm öğretmenlerin atamalarının geri alınması zorunluluğu doğduğunu, ancak Bakanlığın bu konuda bir adım atmadığını bildirdi.

Bakanlığın, sınavsız olarak yapılan atamaları iptal etmeden, Anadolu Liseleri'ne öğretmen atamak için 21 Ağustos'ta sınav yapacağına dikkat çeken Şimşek, Danıştay kararı uygulanmadıkça, bu sınavla yapılan yerleştirmelerin hiçbir anlamı olmayacağını belirtti.