Eğitim-sen Antalya Şubesi: "Bilim İnsanları Hedef Haline Geldi"

Eğitim-sen Antalya Şubesi: "Bilim İnsanları Hedef Haline Geldi"

Eğitim-sen Antalya Şubesi'nden Yapılan Açıklamada, Sendikanın Sakarya Şubesi'ye Yapılan Saldırı Kınandı. Açıklamada, Türkiye'de Bilim İnsanlarının Bazı Siyasi Kışkırtmalar Sonucu Hedef Haline Geldiği İddia Edildi.

Eğitim-sen Antalya Şubesi:

Eğitim-Sen Antalya Şubesi'nden yapılan açıklamada, sendikanın Sakarya Şubesi'ye yapılan saldırı kınandı. Açıklamayı okuyan Şube Başkanı Kadir Zeybek, saldırının planlı olduğunu söyleyerek, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'dan faillerin derhal yakalanmasını istedi. Türkiye'de bazı siyasilerin kışkırtıcı açıklamaları ile aydınların, bilim insanlarının ve demokratik kurumların hedef haline geldiğini kaydeden Zeybek, şunları söyledi:

"Politik rantlar uğruna yapılan kışkırtıcı açıklamalar, toplumda kamplaşmalar yaratmayı hedeflemekte ve bunun sonucunda özellikle emekten, demokrasiden, eşitlikten ve barıştan yana olan kesimlere yönelik saldırılar artmaktadır. Sakarya Şubemize yapılan saldırı, son dönemde yoğunlaşan milliyetçi-gerici-şoven açıklamalardan ve hedef göstermelerden bağımsız değildir."

Demokratik kitle örgütleri kundaklanan bir ülkeye çağdaş ülkelerden turist gelmesinin beklenemeyeceğini ifade eden Zeybek, "Başbakan turizmcilerin sorununa çözüm bulmak istiyorsa öncelikle Türkiye'yi kendi yurttaşları için yaşanılabilir bir ülke haline getirmek zorunda. Bu ülkede demokrasiyi ve barışı savunanların can güvenliğini sağlamak zorunda" dedi.(ANKA)