'Eğitim doğumla başlar'

'Eğitim doğumla başlar'

Mardin'de Özel Atak Koleji'nde velilere yönelik düzenlenen konferansa katılan İzmir Yamanlar Koleji Psikolojik Danışmanı Fatih Kalkınç, çocuk eğitiminin doğumla başladığını söyledi. Çocuğun, bir konudaki öğrenme, bir işi yapabilme ve problemleri çözebilme yeteneğinin IQ düzeyini belirlediğini söyleyen Kalkınç, "5-6 yaşında bir çocuk yemeğini yiyebilmeli ve elbiselerini kendi giyebilmelidir. A...

'Eğitim doğumla başlar'

Mardin'de Özel Atak Koleji'nde velilere yönelik düzenlenen konferansa katılan İzmir Yamanlar Koleji Psikolojik Danışmanı Fatih Kalkınç, çocuk eğitiminin doğumla başladığını söyledi. Çocuğun, bir konudaki öğrenme, bir işi yapabilme ve problemleri çözebilme yeteneğinin IQ düzeyini belirlediğini söyleyen Kalkınç, "5-6 yaşında bir çocuk yemeğini yiyebilmeli ve elbiselerini kendi giyebilmelidir. Anne babanın yoğun ilgisi çocuğun karar verme yeteneğini kazanmasına engel oluyor." dedi.

Atak Koleji konferans salonunda kalabalık bir topluluğa seslenen Kalkınç, eleştirilen çocukların sürekli asi olduğunu belirterek "Çocukların güzel özelliklerinin ifade edilmesi çocukta olumlu gelişmelere sebep olur. Çocuk nazlı bir kuşa benzer; öpülmek, sevilmek ve okşanmak ister. İnsan hangi yaşta olursa olsun sevgi ve saygı ister. Anne babanın eksik bıraktığı sevgiyi çocuk karşı cinste aramaya başlar." diye konuştu.

Aile içerisinde okuma saatlerinin belirlenmesinin çocukta öğrenme ve yorumlama yeteneğinin gelişmesini sağladığını ifade eden Kalkınç, "Anne baba ayda bir kitap okumalıdır. Kitap okuyan çocuğun yorum yeteneği artar. Her ailede akşam yemeğinden sonra 30 dakika kitap okunmalı veya sohbet edilmelidir. Çocuğun sorduğu sorulara soru ile cevap verilmeli, düşünme yetenekleri harekete geçirildikten sonra cevap verilmelidir. Lise ve üniversitelere giriş sınavlarında başarılı olmanın yüzde 30'u bilgi, yüzde 70'i ise bilgiyi kullanma ile ilgilidir. Çocuk okuduğunu anlamalı ve yorumlamalıdır. Bu da kitap okuma ile sağlanabilir." şeklinde konuştu.

Fazla televizyon izleyen çocuklarda zeka gelişiminin yavaşladığını vurgulayan Kalkınç, "Uzmanlar saat 18.00'den sonra çocukların televizyon izlemelerinin sakıncalı olduğunu belirtiyorlar. 0-2 Yaş arası çocuklara kesinlikle televizyon izlettirilmemelidir. Özellikle okuyan çocuklar ders çalıştıktan sonra TV'den uzak tutulmalıdır. Çok televizyon izleme dikkat dağınıklığına sebep olmaktadır." dedi.

Eğitim-öğretimin yanı sıra sosyal faaliyetlerde de güzel çalışmalara imza attıklarını söyleyen Atak Koleji İlköğretim Okulu Müdürü Bilal Karaoğlu, "Öğrencilerin eğitimleri ile yakından ilgileniyoruz. Bunun yanında anne baba eğitimi de önemlidir. Bu nedenle böyle bir seminer düzenledik." diye konuştu.

Program sonunda tüm davetlilere aşure ikramı yapıldı.

Kaynak: CHA